Evropské fondy přispějí v jižních Čechách také k lepší kvalitě péče o veřejnou zeleň. A to prostřednictvím vzdělávání lidí, kteří o ni pečují. Tito odborníci se sdružují v Českém svazu greenkeeperů.
Slovo greenkeeper lze přeložit jako člověk, který pečuje o trávník. Je to odborník, který musí znát nové trendy v hnojení, nové stroje a technologie, celkově přispívat k ochraně životního prostředí.
Tito odborníci jsou oceňováni jako správci golfových hřišť i dalších sportovišť, ale i veřejných ploch ve městech. Klíčovými partnery tohoto projektu se stalo město Hluboká nad Vltavou, tamní golfový klub a také Mendelova lesnická a zemědělská univerzita v Brně.
„Šíře problematiky péče o trávníky je, ač se to na první pohled nemusí zdát, opravdu veliká. Proto jsme museli náš vzdělávací projekt rozdělit na několik speciálních modulů,“ objasnil Karel Kubata z Českého svazu greenkeeperů.
Jednotlivé moduly se tak zabývají dendrologií, krajinářstvím, mechanizací, ochranou a výživou rostlin, zahradnictvím či trávníkářstvím.
„Důraz klademe i na bezpečnost práce a podporu informačních technologií,“ upřesnil Kubata.
Českému svazu greenkeeperů se podání projektu skutečně vyplatilo – z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů získal na Zelené vzdělávání dotaci přes 3,5 milionu korun, což je částka pokrývající kompletně celé náklady tohoto projektu.
Hlavním cílem projektu je vytvořit vzdělávací program, který se bude využívat pro sérii školení v dalších letech. Nejde tedy o jednorázovou aktivitu. Garantem je svaz greenkeeperů, který tato školení pravidelně pořádá.
„Peníze z evropských fondů nesmí být spotřebovány neefektivně, ale cílem je naopak, aby projekt fungoval několik následujících let,“ připomněla jednu ze zásad grantové politiky Martina Kučerová, ředitelka poradenské společnosti G-Project.
Na podobné projekty lze v novém programovacím období 2007 – 2013 získat dotace především z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Více se mohou zájemci dozvědět na stránkách www.strukturalni-fondy.cz. Seminář o evropských fondech se uskuteční 3. května v Písku. Účast na něm je nutno nahlásit na telefonním čísle 386 353 242 či emailu sekretariat@g-project.cz.
Více informací na internetové adrese http://partnerstvi.kraj-jihocesky.cz.