„Ubytovacím zařízením označujeme takové, které má minimálně pět pokojů nebo deset lůžek pro poskytování přechodného ubytování hostům při dovolené, zájezdu, služební cestě, lázeňské péči, školení, kurzu, kongresu, sympoziu, pobytu dětí ve škole v přírodě či letních a zimních táborech,“ vysvětlil Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.


Ačkoli jižní Čechy drží prvenství v počtu ubytovacích zařízení, nejvíce pokojů a lůžek má Praha. Nejméně pak Pardubický kraj. V České republice funguje 8949 ubytovacích zařízení, a přestože je Praha na pomyslném žebříčku v jejich počtu až na čtvrtém místě ještě za Královéhradeckým a Libereckým krajem, hlavní město může ubytovat nejvíc hostů kvůli největším hotelům v zemi.


V České republice je 38 nejluxusnějších pětihvězdičkových hotelů, z toho 30 je jich v Praze, na jihu Čech je pouze jeden v Českém Krumlově.
Čtyřhvězdičkových hotelů je nyní v Česku 312, z nichž je 119 v Praze. Dále je v zemi 1111 tříhvězdičkových pokojů, 2880 penzionů, 528 kempů, 363 chatových osad a 779 turistických ubytoven. Ve srovnání s loňskem se počet ubytovacích míst v Česku zvýšil, mimo jiné přibyly tři pětihvězdičkové a 38 čtyřhvězdičkových hotelů.


Mezi novými ubytovacími zařízeními v jižních Čechách přibylo například i Sportcentrum na Lipně, které bylo otevřeno na začátku letní turistické sezony. Doplnilo síť ubytování v levnější cenové kategorii, nabízí 144 lůžek ve dvaceti apartmánech sportovního typu pro dvě až osm osob. Ubytování za osobu a noc tam lze pořídit už od dvou set korun.


„Apartmány už využívaly o prázdninách školy k letnímu soustředění i rodiny s dětmi k rekreaci. Se začátkem zimní sezony tu začínají bydlet lyžaři, kteří tady mají díky jedinečné poloze sjezdové tratě i běžeckých stop sportovní vyžití naservírované jako na talíři,“ řekl Luboš Krejza ze společnosti Lipno servis, jež Sportcentrum provozuje.