Právě s tímto životně důležitým problémem se musela v minulých dnech potýkat českobudějovická společnost Best, která se specializuje zejména na daňové a ekonomické poradenství, vedení účetnictví a auditorské služby.


„Deset dnů nám nešel internet. Tento problém, který mohli odstranit pouze pracovníci společnosti Telefónica O2, trval od 30. května, kdy jsme to nahlásili, až do 8. června. Přitom pro naši činnost je internet klíčový – zajišťujeme služby pro 130 firem, mezi nimiž jsou velké firmy, které třeba spravují Budějovice a podobně,“ uvedl ředitel společnosti Best Jiří Kolban.


Ačkoli u providera hned požadoval odstranění závady písemně a během dalších dnů urgoval zprovoznění internetu několikrát denně přes všechny dostupné telefony, nebylo mu to nic platné. Nepochodil ani s doporučenou písemnou stížností na kvalitu odstraňování závady.

Telefónica s klientem vůbec nekomunikovala

„Ještě jsem vůbec nezačal počítat finanční ztráty – bytostně mě však rozčílilo, že se se mnou poskytovatel služby prostě nebaví. To, že selže v super sofistikované firmě nějaké technické zařízení, mě vůbec nezlobí, to se může stát. To, že na odstranění problémů je zapotřebí přiměřený čas, mě také vůbec nerozčílí. Ale základní slušností je, že se mnou bude firma komunikovat a sdělí mi aspoň, jak dlouho bude odstranění závady trvat, abych se podle toho mohl zařídit,“ řekl Kolban.


Přitom je přesvědčen, že kdyby shodou náhod nakonec nenarazil v Telefónice na známého vysoce postaveného manažera, internet by dodnes v Bestu nefungoval. Zároveň má právo si myslet, že nešlo o nijak složitou závadu, protože ji nakonec pracovníci firmy odstranili do dvou hodin od jeho telefonického rozhovoru s manažerem společnosti.


„Kdyby mě napadlo hned druhý den, že mám onoho známého ve firmě, mohl jsem problém vyřešit dřív. Jenže ve firmě mají být nastaveny určité standardy v chování vůči veřejnosti a klientele, zatímco tady jsem se setkal s absolutní neslušností a musel jsem ty standardy nahrazovat známým,“ přemítá ředitel poradenské firmy.

Šéf Bestu zvažuje vypovězení smlouvy

Podle mluvčího Telefónici O2 Martina Žabky funguje v současné době internet ve firmě Best lépe než dřív. „Po celou dobu jsme se snažili o to, aby měl náš klient ještě rychlejší internet, než má v současné době, a to zdarma. A skutečně mu byl navýšen ze tří megabitů za sekundu na nynějších šest megabitů za sekundu,“ řekl Žabka.


Přitom tvrdí, že technici firmy se po celou dobu snažili závadu co nejrychleji odstranit. „Vždycky záleží na tom, jaká je to závada, a odstraňuje se, jak nejrychleji to jde,“ podotkl Žabka. Na konkrétní otázky redaktorky Deníku, jak vypadá standardní komunikace společnosti Telefónica O2 se zákazníkem při odstraňování závady a v jakém termínu firma reaguje na písemnou stížnost, však mluvčí neodpověděl.


Šéf Bestu nyní zvažuje vypovězení smlouvy tomuto operátorovi. „Prověřuji jiné provozovatele, kteří poskytují stejné služby. Pokud mi dají slušné nabídky a záruky, rozhodně odejdu od firmy, která své řádně platící klienty nechá v nouzi v situaci, kterou může vyřešit pouze ona,“ naznačil Kolban.