Zároveň postoupil na celosvětové finále soutěže byznysmenů. V červnu by měl proto odjet do Monte Carla a tam o svých kvalitách přesvědčovat mezinárodní porotu. Pokud uspěje, stane se prvním Čechem, který se bude moci pochlubit globálním titulem Entrepreneur Of The Year.

Nechybělo ovšem mnoho 
a současný majitel holdingu Koh-i-noor málem skončil 
u zcela jiného oboru. „Když mi bylo osm, deset let, tak jsem jezdil k dědečkovi, který měl hospodářství," vzpomíná Vlastislav Bříza na dobu před šedesáti lety.

„Miloval jsem koně a představoval si, že budu zvěrolékař," říká. „Když jsem byl v sedmé třídě, tak dědeček zemřel a já jsem pod vlivem mého táty, který byl strojař, šel na strojní průmyslovku," dodává.

Nakonec Vlastislav Bříza absolvoval vysokou školu, obor se zaměřením na konstrukce spalovacích motorů. Osud ho po studiích zavál v roce 1970 do Českých Budějovic, ale ve strojírenském podniku Motor, kde se ucházel o práci, o něj nestáli. Vlastně náhodou pak nastoupil jako konstruktér do Koh-i-noorky. „Kdyby mě tenkrát někdo řekl, že ten podnik budu jednou vlastnit, tak bych ho poslal do blázince," směje se.

Vyprávění o životě čerstvého vítěze soutěže Podnikatel roku ČR Vlastislava Břízy, si můžete naladit na vlnách Českého rozhlasu České Budějovice 106,4 a 88,2 FM. V sobotu v 18.05 hodin zazní v rámci cyklu Jihočeši repríza jeho vzpomínek, které před rokem zaznamenal redaktor Ivan Studený.