Zvlášť vítaní jsou hosté několikadenních akcí, kteří tam stráví většinu svého času. Hotel je hostí ve svých kongresových prostorách, kongresoví turisté se tam stravují i bydlí, hotel jim může zajistit i odpočinkový doprovodný program.


„Kongresový turista přináší dvoje peníze. Účast na kongresu mu platí firma a kromě toho si přiváží svoje peníze jako každý turista. Přitom denní útraty kongresových turistů jsou mnohem vyšší než útrata normálního turisty. Průměrný turista utratí za zboží a služby v Česku přibližně 2800 korun denně, ale účastník kongresu utratí až dvakrát tolik,“ srovnává mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.


Podle statistiků utratili účastníci kongresů vloni v republice zhruba dvanáct miliard korun, což je zhruba desetina z celkových devizových příjmů Česka z cestovního ruchu za loňský rok. Nejvíc kongresů stále pořádají specializovaná pražská kongresová centra, lukrativní kongresová turistika však zaznamenává rozvoj i v ostatních regionech.


V jižních Čechách hostilo vloni patnáct hotelů 71 akcí s více než stovkou účastníků, celkem se při nich v regionu vystřídalo 10 133 turistů. V prvním pololetí letošního roku navštívilo dvanáct hotelů zatím 4506 kongresových hostů. Jenže podle hotelových manažerů, kteří se na zajišťování kongresů podílejí, přichází největší nápor pravidelně až v září a říjnu.


„Po prázdninách se nám často stává, že o jeden termín stojí až tři zájemci. Pro nás je přitom nejzajímavější ubytovací část, pro firmu je nejpohodlnější, že má všechno v jednom domě. Když je náš kongresový sál s kapacitou 160 účastníků pro firmu malý, akce se koná v Metropolu nebo na výstavišti a my se staráme o zázemí účastníků,“ popsala obchodní manažerka hotelu Gomel Eva Sebroňová.


Přitom kongresoví turisté přijíždějí do regionu často z celého světa. Řadu jich přitáhnou mezinárodní sympozia a kongresy českobudějovické nemocnice, která na nich prezentuje své výsledky svých specializovaných pracovišť.


„Ročně pořádáme kolem dvaceti kongresů. Nejvhodnější je pro nás krajské město, protože je tam blízko do nemocnice. Ale záleží také na tom, kolik přijede účastníků. Například nedávný mezinárodní kardiologický kongres s přenosem srdečních chlopní jsme pořádali na výstavišti, pro nynější republikový kongres onkologů jsme si vybrali krumlovský hotel Růže a zámeckou jízdárnu,“ potvrdil mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek.
Přitom Český Krumlov je lákadlem také pro kongresové turisty z blízkých sousedních zemí.


„Zájem o pronájem našeho zázemí pro satelitní sympozia, kongresy i konference narůstá. Díky optimální vzdálenosti od Rakouska a Německa působí v Kaplici i Krumlově řada firem, které mají investory z Horního Rakouska nebo Dolního Bavorska. Každá firma stojí o něco jiného – někdo si objedná jen jednací sál, další chce zajistit dvoudenní nebo třídenní akci,“ řekla ředitelka krumlovského hotelu Růže Marie Mrzenová.