fotoSpolumajitelka květinářství v českobudějovické Kněžské ulici Eva Burianová totiž získala na letošním 8. ročníku Mistrovství České republiky ve floristice mistrovský titul v kategorii profesionálů.

Pohár pro vítěze a titul Mistr florista, který může používat za svým jménem, získala za náročné zadání – svatební kytice nebo šperk pro nevěstu, stůl pro romantickou večeři pro zamilovaný pár, dekorace do vstupní haly hotelu a objekt z rostlinného řezaného materiálu opět jako výzdoba vstupní haly hotelu.
„V soutěži jsem vyšla z liliového květu, barevné řešení kompozice se opíralo o kombinaci elegantní bílé s pečlivě vybíranými odstíny růžové. Liliový květ byl vysoký 2,3 metru a v nejširším místě měřil 1,4 metru,“ popsala část vítězného díla ze 23 soutěžních prací Eva Burianová, která bude v příštím roce reprezentovat české floristy na mezinárodní soutěži.

Přitom je zajímavé, že nadějná floristka se této profesi věnuje teprve dva roky a nedávno ukončila Vyšší floristickou školu v Hradci Králové. Její cesta ke květinám vedla oklikou po vystudování strojní průmyslovky a profesi oděvní výtvarnice.

Lásku ke květinám v ní však odmala pěstovali dědeček i maminka. Když se jí po mateřské dovolené naskytla příležitost pronajmout prostory v centru města, kde bývala dřív cukrárna, neváhala. Ačkoli okolo náměstí už je květinářství téměř v každé ulici, je přesvědčená, že uplatnit se může každý podnikatel, který přijde s něčím novým.

„My sázíme na moderní design ve vazbě i v dekoracích. Vazby se snažíme dělat prostorovější, klasičtější. Tak, aby v nich květy vynikly, aby v nich byl život – prostě aby nebyly nudné,“ popsala Eva Burianová.

Je spokojená s tím, že do květinářství dnes chodí stále víc mužů, kteří už mají vyhraněnou představu, jakou kyticí chtějí potěšit. Těm ostatním zkušené floristky poradí, jaké květiny je vhodné darovat k jaké příležitosti. A kdy se musí květinářky nejvíc ohánět?

„Nejvíc zákazníků k nám chodí v době promocí a pak o adventu a před Vánocemi. Zatímco na promoce vážeme velké kytice z řezaných květů, o adventu jdou nejvíc na odbyt květinové dekorace a věnce,“ podotkla Burianová. Práce s křehkými květinami je občas pořádně fyzicky náročná. „Zkuste si třeba svázat kytici z osmdesáti růži – je to větší dřina než v posilovně,“ srovnává s úsměvem.