Větší, ale i menší města včetně kraje připravují nebo už mají hotové desítky projektů, na něž budou žádat o dotaci z Bruselu v příštích šesti letech.
Problém s vodovodními a kanalizačními sítěmi má snad každá obec či město v kraji, takřka všude se najde část řadu ve špatném stavu. Například budějovičtí zastupitelé se poté, co ztroskotal projekt Čistá Horní Vltava, rozhodli jít vlastní cestou a odhlasovali opravu či obnovu více než 23 kilometrů vodovodů a kanalizací. Práce mají začít příští rok a vyžádají si téměř miliardu korun. Zhruba polovinu této částky hodlá město získat z unie, zbytek plánuje zaplatit z úvěru.
Dotace z Bruselu ale chtějí i menší jihočeská města. Český Krumlov za ně chce postavit otočný most u pivovaru, který má stát téměř 60 milionů korun a nahradí povodněmi zničený přechod. Podobná stavba podle dostupných informací zatím v Česku není. Radnice ale dosud neví, kam přesně žádost pošle. Zahájení stavby závisí i na tom, kdy bude moci město začít čerpat evropské dotace.
Písek zase vážně uvažuje o přestavbě výstaviště, kde má vzniknout všesportovní hala, velkokapacitní garážový dům, záchytné parkoviště a další objekty. Odhadovaná investice se pohybuje mezi 250 až 300 miliony korun. Radnice ale plánuje i další projekty, jež by měly pomoci k rozvoji města, například kompletní rekonstrukci kanalizace za půl miliardy korun.
Největší záměry má zřejmě Jihočeský kraj. Hejtmanství počítá, že kromě peněz na opravy silnic či na přestavbu bývalého vojenského letiště v Plané na moderní terminál poputují evropské dotace i do zdravotnictví, sociální oblasti a školství.
Do Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, jež sdružuje kraje Plzeňský a Jihočeský, hodlá Evropská unie poslat do roku 2013 kolem 18 miliard korun.
„Zpracováváme dvě databáze. Jak přehled projektů, které navrhuje kraj a jeho organizace, tak projekty obcí, soukromých subjektů či neziskových organizací,“ potvrdila mluvčí jihočeského krajského úřadu Maria Ptáčková.