„Naše původní odhady počítaly s propadem o třicet procent, kdy ještě hotely fungovaly a snížil se „jen" příjezd zahraničních hostů. V současné době jsou ale hotely prázdné a nikdo neví, kdy se otevřou a kdy bude možný volný pohyb osob. Propady hotelů a restaurací v našem regionu tak zcela určitě dosáhnou částky přes dvě stě milionů korun,“ popsal momentální situaci.

V loňském roce se na jihu Čech ubytovalo bezmála 1,8 milionu hostů, z toho téměř 1,2 milionu hostů bylo z tuzemska a více než 636 tisíc ze zahraničí. Dohromady se v kraji ubytovali na téměř 4,5 milionu nocí. Více než polovinu všech zahraničních hostů regionu loni Asiaté. Každým čtvrtým zahraničním turistou byl Číňan.

Infografika - turisté.Zdroj: Deník

Právě hoteliéři jsou teď podle něj ve velmi zapeklité situaci. „Málokterý z nich si dovedl představit, jaké následky bude mít situace důsledky. Jsou vystrašení, protože neví, jak dlouho to bude trvat, nevidí žádné opatření státu a řeší současné nařízení vlády. Největší otázka je, zda hotel držet v nouzovém režimu, nebo zavřít úplně. Ale tam pak nastává otázka, co se zaměstnanci, dodavateli, a tak podobně. Na fungování hotelu je závislá například i pekárna,“ poukázal David Šťastný na provázanost cestovního ruchu.

Vláda nařídila kvůli koronaviru povinné nošení roušek.
Desatero k povinnému nošení roušek: Kde si ji lze sundat, za co hrozí pokuta

Propouštění, o němž se dříve jen mluvilo, se tak stalo realitou. „Nejdříve se to dotklo agenturních zaměstnanců. Většina ostatních zaměstnanců je na šedesáti procentech mzdy pro překážky v práci na straně zaměstnavatele,“ řekl předseda Destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko.

Dodal, že nyní bude záležet na každém jednotlivém hotelu a jeho rezervách. „Každopádně ztráty, které každý den zažívají, jsou likvidační. Pokud nepomůže stát s náhradou mzdových nákladů, pokrytím ztrát či zrušením daňových odvodů, tak se obávám nejhoršího,“ řekl David Šťastný s tím, že pokud stát nezasáhne, stoupne do měsíce nezaměstnanost v republice na deset procent.

Příchody a odchody osob po dnech od 1. do 18. března.
Grafy mluví jasně. Podívejte se, jak z Krumlova mizeli turisté

Nadějí pro turismus jsou podle něj domácí turisté. „Pevně doufám, že to tak bude. Strategii i kampaně máme ale připravené. Také centrála cestovního ruchu je připravená. V současné době však nemá smysl cokoliv v tomto ohledu řešit,“ dodal na závěr.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník