VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primář Vladimír Chodura - Konkurence je zdravá

ČESKÉ BUDĚJOVICE - První rok působení v Českých Budějovicích bilancují v těchto dnech odborníci z privátní oční kliniky Lexum. Od začátku jejího fungování tam zbavili různých očních vad šetrnými, převážně laserovými operacemi přes tři sta pacientů.

24.11.2007
SDÍLEJ:

Sedmatřicetiletý primář oční kliniky Lexum Vladimír Chodura.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

„Protože jsme nedávno personálně posílili o dalšího zkušeného očního lékaře a optometristku, která nám velmi pomáhá při vyšetřování pacientů s dioptrickými vadami, počítáme se zvýšením počtu operací,“ plánuje primář kliniky Vladimír Chodura.


Jaké operace děláte nejčastěji?
Naše vlajková loď je refrakční chirurgie. To znamená odstraňování dioptrických vad různými operačními metodami, zbavování lidí závislosti na brýlích či kontaktních čočkách. Ale i vylepšování zraku a kvality vidění těm, kteří třeba dosud ani brýle či čočky nenosili a přesto špatně vidí.


Je provádění takových operací omezeno nějakou věkovou hranicí?
Refrakční chirurgie je v právním kontextu omezena plnoletostí, čili běžně léčíme pacienty až od osmnácti let. Výjimečně operujeme i mladší pacienty, a to tehdy, když mají nějakou opravdu těžkou dioptrickou vadu. U nich je nutný písemný souhlas rodiny a je to vždycky komplikovanější. Vývoj dioptrické vady nekončí v osmnácti letech, mnohdy pokračuje i déle. Ale my se snažíme přesný stav zjistit u každého individuálně a vždycky raději operujeme vadu, která už stabilní je, protože pak je i daleko větší naděje na doživotní ostrost vidění.


Můžete popsat nejběžnějšího pacienta kliniky?
Typický představitel největší skupiny je krátkozraký, poměrně mladý pacient kolem pětadvaceti, třiceti let s průměrnou dioptrickou vadou kolem tří čtyř dioptrií. Tím pádem je plně závislý na brýlích nebo na kontaktních čočkách, což ho většinou obtěžuje hlavně při sportu a chce se této závislosti zbavit a žít svobodněji. Přitom podíl žen a mužů je poměrně vyrovnaný.


Stojí o operační zákroky i starší lidé, kteří jsou často konzervativnější?
Starší lidé často mívají zájem o operaci, která pomáhá řešit problém vetchozrakosti. To je ta známá potřeba brýlí na čtení kolem pětačtyřiceti let věku u lidí, kteří dosud žádné brýle nepotřebovali. Operujeme ale i dost lidí starších padesáti let, kteří přijdou se svojí dlouholetou brýlovou dio〜ptrickou vadou a chtějí se jí zbavit.


Pamatujete si na nejstaršího pacienta?
Ano, je to milá dáma ve věku po sedmdesátce a trápila ji dalekozrakost. To znamená, že potřebovala jedny brýle na dálku a druhé silnější brýle na blízko. A i ve svém věku se rozhodla, že už ji brýle nebaví a obtěžují. Podstoupila u nás laserovou operaci. Velmi dobře si pamatuji na její reakci druhý den po zákroku – byla nadšená. A je dosud.


Najdou se i lidé, kterým nemůžete vyhovět?
Samozřejmě. Zhruba každému desátému člověku musíme po našem podrobném očním vyšetření říci, že bohužel není na dioptrický zákrok vhodný. Že by to pro něj nebylo přínosné nebo bezpečné, že bychom šli do rizika komplikací.


Čím odmítnutí pacientům zdůvodníte?
V podstatě jde o dvě nejčastější bariéry – tou první je tupozrakost. Spousta lidí ani neví, že jsou tupozrací. Jiní se přijdou zeptat, jestli medicína nepokročila tak daleko, že by se s tím dalo něco dělat. Tupozrakost jako taková se v dospělosti již léčit nedá. Odstraněním dioptrií můžeme ale často významně zlepšit vidění i u tupozrakého oka. Bohužel u těžkých forem tupozrakosti skutečně musíme zájemce odmítnout, protože bychom operovali jejich jediné vidoucí oko a to by bylo příliš velké riziko.


A druhý důvod?
Druhou největší skupinou je degenerativní onemocnění rohovky, keratokonus. O něm opět spousta lidí neví. Tam se musíme v první řadě zabývat odstraněním nebo stabilizací této vady a až následně i případným vyřešením jejich dioptrického problému.


Jak dlouho ostrý zrak po operaci vydrží?
První předpoklad toho, že kvalitní vidění vydrží do konce života, je stabilita dioptrické vady na dálku. Za stabilní můžeme považovat vadu, která se za poslední jeden až dva roky už dál s věkem pacienta nezhoršuje. Pokud operujeme dioptricky stabilní vadu, pak je velmi vysoká pravděpodobnost, že dioptrická nula, kterou operací vytvoříme, zůstane napořád. A další aspekt souvisí u starších pacientů s vetchozrakostí, o níž už jsem se zmínil.


To je realita, že s dioptrickou nulou vidí člověk ostře na všechny vzdálenosti pouze do zhruba pětačtyřiceti let a pak už potřebuje brýle na čtení?

Ano. Pokud někdo v sedmdesáti letech čte bez brýlí, pak musí být krátkozraký. Aspoň na jedno oko, kterým písmenka vidí ostře.A pokud by byl krátkozraký na obě oči, zase neuvidí ostře do dálky.


Všímáte si na ulici lidí, kteří jsou zralí pro vaše zákroky?
Čím dál častěji se přistihnu, že tyhle věci registruji. Třeba si řeknu, támhleten člověk má tak silné brýle, proč se ještě o nějaký zákrok nezajímá? Nebo když vidím mladší lidi, jak mhouří své krátkozraké oči, aby aspoň trošku slušně viděli, a brýle nemají, protože by se za ně třeba styděli nebo jim překáží…


Jenže co když patří k těm, kteří se bojí, že je zákrok bolestivý?

Spousta lidí se nám svěřuje, že slyšeli o zákrocích, které se dělaly v minulých letech, jako o poměrně krutě bolestivých, hlavně co se týče pooperačního hojení. Vzhledem k tomu, že provádíme moderní metodu Lasik, to tak není. Po Lasiku oči už druhý den nebolí a i vidění se zlepšuje velmi rychle.


Léčil byste někoho z rodiny?

Ano. Zatím jsem nikoho z rodiny neoperoval, ale pokud by k tomu byla vhodná situace, nezdráhal bych se.


Oční kliniky rostou jako houby po dešti, nebojíte se konkurence?
Konkurenční prostředí mezi refrakčními klinikami existuje už delší dobu a já myslím, že to je jedině dobře. Je to obor, který se strašně rychle vyvíjí, a je důležité, aby se všichni hráči na tomto hřišti snažili jít s dobou, být moderní a přesní. Konkurence je zdravá.

24.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Zdravotničtí asistenti (praktické sestry)20 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Provoz dvousměnný, Zaměstnanecké benefity: mateřská školka pro děti od 1 roku věku přímo v zařízení, výuka anglického jazyka, masáže, náborový příspěvek, 13. plat.. Pracoviště: Ac facility, s.r.o. - čb, Husova tř., č.p. 1651, 370 11 České Budějovice 11. Informace: Oldřiška Nusková, +420 773 377 030.

2475 - Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA.24 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Provoz dvousměnný, Požadavky: práce bez odborného dohledu, Zaměstnanecké benefity: mateřská školka pro děti od 1 roku věku přímo v zařízení, výuka anglického jazyka, masáže, náborový příspěvek, 13. plat. Pracoviště: Ac facility, s.r.o. - čb, Husova tř., č.p. 1651, 370 11 České Budějovice 11. Informace: Oldřiška Nusková, +420 773 377 030.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka75 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů PRACOVNÍK ÚKLIDU ČB. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní úvazek 6 - 8 hod. denně, nástup od 1.5.2018., Požadavky: čistý rejstřík trestů, potravinářský průkaz, samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, vyhrazeno pro invalidní důchodce,OZP/OZZ, Náplň práce: úklid výrobních prostor, šaten, sociálního zázemí (v případě zkráceného úvazku úklid kanceláří, chodeb, sociálního zázemí), Hlavní pracovní poměr, pracovní doba po - pá 6:00 - 14:00 hod. (po domluvě možnost upravit pracovní dobu, zkrácený úvazek), pracoviště České Budějovice, nástup dle domluvy , Volejte Po - pá 9:00-16:00 hod.. Pracoviště: Simacek hs, spol. s r.o. - vrbenská ul., Vrbenská, č.p. 1070, 370 06 České Budějovice 6. Informace: Dana Harudová, +420 727 981 957,281 869 306.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka8 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: úklid v odpoledních hodinách, doba určitá - zástup za nemoc, s možností prodloužení. Pracoviště: Krajské státní zastupitelství české budějovice, Goethova, č.p. 1949, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Šilhavecká, +420 386 798 127.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtyři osobní automobily se srazily u Kaplice. Dopravní nehoda se stala poblíž křižovatky u Penny marketu.
7

OBRAZEM: Čtyři osobní automobily se srazily na E 55 u Kaplice

Neviděli jste, jak z kamionu zmizely součástky do vozů za více než 30 milionů korun?

Zmizely součástky do aut za více než 30 milionů

Věřím, že se v play off hráči vrátí nohama na zem, přeje si Stanislav Bednařík

České Budějovice – Klíčová fáze sezony je tady. Hokejisté ČEZ Motoru České Budějovice v úterý vstupují do čtvrtfinále play off jako druhý celek základní části první WSM ligy. S generálním manažerem klubu Stanislavem Bednaříkem jsme hovořili o dosavadním průběhu sezony i o tom, jak by mohla vypadat její rozhodující část.

Jelen Standa na smrt nemusí. Odstěhuje se do Lán

Šumava, Kvilda - Jelen Standa se stěhuje z Návštěvnického centra ve Kvildě do obory na zámku v Lánech.

Ubylo rybízu, slivoní i jabloní. Ty navíc stárnou

Jižní Čechy - V kraji je asi 800 hektarů ploch ovocných sadů. Nejvíce je jabloní, které ale stárnou. Nejmladší věkovou strukturu mají hrušňové sady. Vyplývá to z aktuálních výsledků šetření Českého statistického úřadu.

Strakoničtí policisté pátrají po ženě

Strakonice - Kriminalisté pátrají po ženě na kterou vydal Obvodní soud pro Prahu 1 příkaz k zatčení pro podezření ze zločinu Podvodu spáchaného ve spolupachatelství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT