VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primář Vladimír Chodura - Konkurence je zdravá

ČESKÉ BUDĚJOVICE - První rok působení v Českých Budějovicích bilancují v těchto dnech odborníci z privátní oční kliniky Lexum. Od začátku jejího fungování tam zbavili různých očních vad šetrnými, převážně laserovými operacemi přes tři sta pacientů.

24.11.2007
SDÍLEJ:

Sedmatřicetiletý primář oční kliniky Lexum Vladimír Chodura.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

„Protože jsme nedávno personálně posílili o dalšího zkušeného očního lékaře a optometristku, která nám velmi pomáhá při vyšetřování pacientů s dioptrickými vadami, počítáme se zvýšením počtu operací,“ plánuje primář kliniky Vladimír Chodura.


Jaké operace děláte nejčastěji?
Naše vlajková loď je refrakční chirurgie. To znamená odstraňování dioptrických vad různými operačními metodami, zbavování lidí závislosti na brýlích či kontaktních čočkách. Ale i vylepšování zraku a kvality vidění těm, kteří třeba dosud ani brýle či čočky nenosili a přesto špatně vidí.


Je provádění takových operací omezeno nějakou věkovou hranicí?
Refrakční chirurgie je v právním kontextu omezena plnoletostí, čili běžně léčíme pacienty až od osmnácti let. Výjimečně operujeme i mladší pacienty, a to tehdy, když mají nějakou opravdu těžkou dioptrickou vadu. U nich je nutný písemný souhlas rodiny a je to vždycky komplikovanější. Vývoj dioptrické vady nekončí v osmnácti letech, mnohdy pokračuje i déle. Ale my se snažíme přesný stav zjistit u každého individuálně a vždycky raději operujeme vadu, která už stabilní je, protože pak je i daleko větší naděje na doživotní ostrost vidění.


Můžete popsat nejběžnějšího pacienta kliniky?
Typický představitel největší skupiny je krátkozraký, poměrně mladý pacient kolem pětadvaceti, třiceti let s průměrnou dioptrickou vadou kolem tří čtyř dioptrií. Tím pádem je plně závislý na brýlích nebo na kontaktních čočkách, což ho většinou obtěžuje hlavně při sportu a chce se této závislosti zbavit a žít svobodněji. Přitom podíl žen a mužů je poměrně vyrovnaný.


Stojí o operační zákroky i starší lidé, kteří jsou často konzervativnější?
Starší lidé často mívají zájem o operaci, která pomáhá řešit problém vetchozrakosti. To je ta známá potřeba brýlí na čtení kolem pětačtyřiceti let věku u lidí, kteří dosud žádné brýle nepotřebovali. Operujeme ale i dost lidí starších padesáti let, kteří přijdou se svojí dlouholetou brýlovou dio〜ptrickou vadou a chtějí se jí zbavit.


Pamatujete si na nejstaršího pacienta?
Ano, je to milá dáma ve věku po sedmdesátce a trápila ji dalekozrakost. To znamená, že potřebovala jedny brýle na dálku a druhé silnější brýle na blízko. A i ve svém věku se rozhodla, že už ji brýle nebaví a obtěžují. Podstoupila u nás laserovou operaci. Velmi dobře si pamatuji na její reakci druhý den po zákroku – byla nadšená. A je dosud.


Najdou se i lidé, kterým nemůžete vyhovět?
Samozřejmě. Zhruba každému desátému člověku musíme po našem podrobném očním vyšetření říci, že bohužel není na dioptrický zákrok vhodný. Že by to pro něj nebylo přínosné nebo bezpečné, že bychom šli do rizika komplikací.


Čím odmítnutí pacientům zdůvodníte?
V podstatě jde o dvě nejčastější bariéry – tou první je tupozrakost. Spousta lidí ani neví, že jsou tupozrací. Jiní se přijdou zeptat, jestli medicína nepokročila tak daleko, že by se s tím dalo něco dělat. Tupozrakost jako taková se v dospělosti již léčit nedá. Odstraněním dioptrií můžeme ale často významně zlepšit vidění i u tupozrakého oka. Bohužel u těžkých forem tupozrakosti skutečně musíme zájemce odmítnout, protože bychom operovali jejich jediné vidoucí oko a to by bylo příliš velké riziko.


A druhý důvod?
Druhou největší skupinou je degenerativní onemocnění rohovky, keratokonus. O něm opět spousta lidí neví. Tam se musíme v první řadě zabývat odstraněním nebo stabilizací této vady a až následně i případným vyřešením jejich dioptrického problému.


Jak dlouho ostrý zrak po operaci vydrží?
První předpoklad toho, že kvalitní vidění vydrží do konce života, je stabilita dioptrické vady na dálku. Za stabilní můžeme považovat vadu, která se za poslední jeden až dva roky už dál s věkem pacienta nezhoršuje. Pokud operujeme dioptricky stabilní vadu, pak je velmi vysoká pravděpodobnost, že dioptrická nula, kterou operací vytvoříme, zůstane napořád. A další aspekt souvisí u starších pacientů s vetchozrakostí, o níž už jsem se zmínil.


To je realita, že s dioptrickou nulou vidí člověk ostře na všechny vzdálenosti pouze do zhruba pětačtyřiceti let a pak už potřebuje brýle na čtení?

Ano. Pokud někdo v sedmdesáti letech čte bez brýlí, pak musí být krátkozraký. Aspoň na jedno oko, kterým písmenka vidí ostře.A pokud by byl krátkozraký na obě oči, zase neuvidí ostře do dálky.


Všímáte si na ulici lidí, kteří jsou zralí pro vaše zákroky?
Čím dál častěji se přistihnu, že tyhle věci registruji. Třeba si řeknu, támhleten člověk má tak silné brýle, proč se ještě o nějaký zákrok nezajímá? Nebo když vidím mladší lidi, jak mhouří své krátkozraké oči, aby aspoň trošku slušně viděli, a brýle nemají, protože by se za ně třeba styděli nebo jim překáží…


Jenže co když patří k těm, kteří se bojí, že je zákrok bolestivý?

Spousta lidí se nám svěřuje, že slyšeli o zákrocích, které se dělaly v minulých letech, jako o poměrně krutě bolestivých, hlavně co se týče pooperačního hojení. Vzhledem k tomu, že provádíme moderní metodu Lasik, to tak není. Po Lasiku oči už druhý den nebolí a i vidění se zlepšuje velmi rychle.


Léčil byste někoho z rodiny?

Ano. Zatím jsem nikoho z rodiny neoperoval, ale pokud by k tomu byla vhodná situace, nezdráhal bych se.


Oční kliniky rostou jako houby po dešti, nebojíte se konkurence?
Konkurenční prostředí mezi refrakčními klinikami existuje už delší dobu a já myslím, že to je jedině dobře. Je to obor, který se strašně rychle vyvíjí, a je důležité, aby se všichni hráči na tomto hřišti snažili jít s dobou, být moderní a přesní. Konkurence je zdravá.

24.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 35 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici projektanti, konstruktéři Elektrotechnik projektant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: tvorba projektů řídících rozvaděčů chladírenských technologií, příprava výrobní dokumentace, oživování řídících systémů, , Požadujeme: VŠ (SŠ) - obor elektrotechnika, znalost práce v kreslícím softwaru - ELCAD výhodou, , Nabízíme: nástupní mzda od 35 000 Kč hrubého, měsíční a roční odměny dle dosažených výsledků, pracovní smlouva na dobu neurčitou, dovolená 5 týdnů , , Pokud Vás tato nabídka práce zaujala, pošlete nám životopis na e-mail: volnamista@sinop.cz , Bližší informace na tel.387203521 nebo https://sinop.cz. Pracoviště: Sinop cb a.s. - pobočka české budějovice, Pod Stromovkou, č.p. 205, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Marta Bártlová, +420 387 203 521.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 900 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ MKD - plat až 59000 Kč měsíčně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 59000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Náplň práce: řidič MKD, potravinářská cisterna (žádná ADR) EU - AT, DE. NL ..., Požadavky:ŘP C + E, základní znalost AJ nebo NJ výhodou (domluva na nakládce/vykládce), ochota dojíždět za prací - AT (okolí Linze, Vídeň). Neděláme každý víkend doma pouze turnusy (14/14,20/10 nebo každý druhý víkend doma).. Pracoviště: Unitrans bohemia s.r.o., U Sirkárny, č.p. 501, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Viktor Janoušek, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu VÝROBCE OBALŮ (UMĚLÝCH STŘEV). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Pracoviště: Průmyslová 377/2, České Budějovice, Smlouva se uzavírá nejprve na dobu určitou, poté na dobu neurčitou., NÁPLŇ PRÁCE:, - zpracovávání materiálů dle platných specifikací/ standardů a kontrola hotového výrobku, - vyřazování výrobků, které se neslučují se specifikací/standardy, - ukládání a označování hotových výrobků dle platné specifikace a standardů, POŽADUJEME: manuální zručnost, odpovědnost, samostatnost, Zam. výhody: stravování, pracovní oděvy, bonus za výkon, Kontakt telefonicky 8 - 15 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Viscofan cz s.r.o., Průmyslová, č.p. 377, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Renata Pavlíková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 130 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ SILNIČNÍCH MOTOROVÝCH VOZIDEL - SILNIČÁŘ - Týn n. Vlt.. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: řidič nákladních vozidel a mechanizace, Požadavky: vzdělání: střední odborné nebo úplné střední odborné, (automechanik, zedník, popř. příbuzné obory), ŘP "C", osvědčení o profesní způsobilosti, platné psychologické a neurologické vyšetření, Platové ohodnocení: podle praxe, tarifní třída 6, od 14 130 Kč + 3500 Kč zvláštní příplatek, po zkušební době osobní příplatek, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, příspěvek z FKSP, Termín předpokládaného nástupu: 1.9.2018 , Nabídky se strukturovaným životopisem zasílejte na e-mail: brom@susjk.cz nebo písemně na adresu: Nemanická 2133/10, 370 10 České Budějovice. Pracoviště: Správa a údržba silnic jihočeského kraje - týn n. vlt., Havlíčkova, č.p. 36, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Petr Brom, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslava Hadáčková (vlevo) a Veronika Plátová (vpravo) organizují první ročník jógové charitativní akce, z níž veškerý výtěžek půjde na českobudějovické Centrum Bazalka.

Přijďte si zacvičit jógu, pomůžete dětem z Bazalky

Poprvé v historii tituly z mistrovství České republiky v paddleboardingu
7

Poprvé v historii tituly z mistrovství České republiky v paddleboardingu

Ukradl houpačky autistům

České Budějovice – Zloděj se nestyděl ukrást autistickým dětem dvě houpačky, tzv. hnízda, a lanový žebřík. V noci na pondělí 13. srpna vlezl na hřiště v zahradě Auticentra na ulici Plzeňská, které bylo nedávno otevřené.

Pátý titul pro golfistku z Hluboké nad Vltavou

Jihočeská golfistka Gabriela Roberta Vítů si v 17 letech připsala na své konto už pátý mistrovský titul.

Pavel Hezoučký sleduje svůj Olešník v krajském přeboru

Písek - Teprve osmnáctiletý fotbalista Pavel Hezoučký mění dres. Už nepůsobí ve Spartě, kam odešel z Dynama, ale v Plzni. Jak se jeho nečekaný přestup zrodil? Proč mění dres? Na dotazy Deníku odpovídal na píseckém fotbalovém stadionu, kde byla plzeňská Viktorka na soustředění.

S Kamilem Benešem se rozloučí i Černá věž

Čtyři zvony se ve čtvrtek 16. srpna v 10 h rozezní na Černé věži. Vyprovodí tak na poslední cestě Kamila Beneše, štábního praporčíka in memoriam, jednoho ze tří vojáků, kteří se 5. srpna na misi v Afghánistánu stali obětí sebevražedného atentátníka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT