Nepotřebuji ani hodinky, už se mohu řídit podle jízdních řádů autobusů. Víkendy jsou mírnější, ale rušnější je neděle, když najíždějí do škol přespolní studenti,“ popisuje své směny tato zkušená černovlasá pokladní z prodejny Hypernova sídlící v přízemí Mercury Centra.


Dopravně–obchodní Mercury Centrum oslaví zítra první výročí své existence. Moderní dominanta krajského města vznikla podle netradičního projektu architektů Atelieru 8000 se dvěma patry podzemních garáží pro více než sedm stovek aut, dalšími dvěma nadzemními patry se službami i obchodními pasážemi a unikátním autobusovým terminálem na střeše.


Ačkoli autobusové nádraží začalo fungovat až na jaře, ohlasy cestujících i řidičů jsou vesměs kladné.
„Nahoru se člověk pohodlně sveze v teple, případné čekání si může zkrátit v jídelně s rychlým občerstvením, v baru, případně při nákupní smršti, jak je komu libo. I samotné nádraží je přehlednější a upravenější než to staré,“ podotkl pětadvacetiletý provozní Patrik Svoboda z Českých Budějovic, který včera dopoledne cestoval z autobusového nádraží do Prachatic.


Podle řidiče Romana Galajdy, který nabíral léta pasažéry na původním autobusovém nádraží, se nedá nový terminál se starým zázemím srovnávat.
„Je to moderní řešení, které vypadá dobře i na leteckých snímcích v kontextu s blízkým vlakovým nádražím. Přitom zpočátku měli odborníci obavy, jak bude nádraží na střeše fungovat. Třeba v Holandsku je trend stavět autobusová nádraží v podzemí a obchody nahoře,“ řekl třiačtyřicetiletý řidič společnosti ČSAD Autobusy, který vozí bezpečně cestující po regionu už sedmnáct let.


Cestovních i nákupních možností a služeb Mercury Centra využívá denně v průměru okolo dvaceti tisíc lidí. Díky bezbariérovým vstupům a výtahům, ale i bezmála čtyřiceti vyhrazeným parkovacím místům a speciálním toaletám v každém patře se tam mohou bez problémů pohybovat i lidé s handicapem. O bezpečnost návštěvníků se stará nepřetržitě fungující bezpečnostní služba, kamerový systém v pasážích i automatická čidla hlásičů požárů se samospouštěcím hasicím systémem.


K prvnímu výročí připravilo Centrum pro své zákazníky dárkové knížky s víkendovými nákupními výhodami a první číslo luxusního zábavného čtvrtletníku, ale také šek na nákup vybavení pro neonatologické oddělení českobudějovické nemocnice, které pečuje o novorozence, jež vyžadují vysoce specializovanou léčbu.


„Naší snahou je však i to, aby se Mercury Centrum stalo živým společenským střediskem. Proto pořádáme řadu kulturních a společenských akcí, programů pro mládež, módních přehlídek, soutěží, jsme i hlavním partnerem festivalu Okolo Třeboně,“ řekl ředitel Mercury Centra František Mlčák.