„Významným problémem středoškolského vzdělávání, kterému je třeba věnovat zvláštní pozornost, je přechod absolventů ze školy do praxe v případě, že nepokračují ve svém vzdělávání,“ říká radní Marie Hrdinová, která odpovídá za školství.


V současné době se přechod mladých lidí ze školy do praxe prodlužuje a komplikuje, což se projevuje ve vysoké míře nezaměstnanosti absolventů.
„Je nezbytné zajistit za spolupráce zaměstnavatelů pro každého žáka ve středním odborném vzdělávání, zpočátku alespoň pro žáky učebních oborů, nejméně několikaměsíční praxi ve firmách. To jim umožní navázat kontakty a získat první zkušenosti s osobní prezentací, které využijí při pozdějším hledání zaměstnání,“ vysvětlila Hrdinová.


Řada středních škol z regionu už má s potenciálními zaměstnavateli svých žáků navázané dlouhodobé kontakty. Například Střední průmyslová škola automobilní a technická v Českých Budějovicích spolupracuje s několika strojírenskými firmami, s tiskárnami i autoservisy a prodejci motorových vozidel. „Bez dlouhodobé praxe přímo ve firmách nemá pořádná příprava našich absolventů budoucnost. Třeba automechanici, autoelektrikáři a autokarosáři chodí ve třetím ročníku na praxi do autoservisů po celém kraji podle místa svého bydliště, učni na prodavače motorových vozidel mají praxi už od prvního ročníku, stejně jako tiskaři na polygrafických strojích,“ řekl ředitel školy Jan Šindelář, který nyní jedná o rozšíření praxe pro žáky strojírenských oborů.
Nový grantový program podpoří školní vzdělávací programy zpracované středními školami s podnikovou sférou tak, aby žáci byli lépe připraveni na vstup na trh práce, případně pro samostatné podnikání. Bližší informace lze najít na www.kraj-jihocesky.cz