Mezi začínajícími podnikateli je i Simona Dvořáková z Českých Budějovic. „Ráda bych se uživila vlastním grafickým a designovým studiem. Počítám se silnou konkurencí, ale je to tak dynamický a široký obor, že každý může nabízet něco originálního. Mám i internetový obchod, kde dělám obrázky na oblečení,“ řekla sedmadvacetiletá Simona Dvořáková, která chce zvládnout rozjezd svého grafického ateliéru při výchově čtyřapůlleté dcery Natálky.

Příznivý vývoj

Podle odborníků má největší vliv na nárůst počtu podnikatelů v kraji příznivý ekonomický vývoj. „Náš region se držel v kladných číslech i zhruba před dvěma lety, kdy vláda prosadila minimální základ daně. Nesetkal jsem se s tím, že by aktivní podnikatelé masivně rušili své živnosti či firmy,“ uvedl ředitel Pavel Fantyš z Finančního ředitelství v Českých Budějovicích.


Ze statistických údajů vyplývá, že vloni podnikalo na jihu Čech celkem 146 325 lidí, což je o jedno a půl procenta více než předloni. Jenže toto číslo je třeba brát podle odborníků, kteří podnikatelům poskytují servisní služby, s rezervou. Zahrnuje totiž všechny vydané živnostenské listy, ale všichni podnikatelé se s jejich pomocí neživí.


„Na konci února jsme v celém regionu evidovali 133 684 podnikatelů, ale pouze 57 559 z nich vykonává samostatnou výdělečnou činnost,“ srovnává Michaela Nováková z krajského pracoviště České správy sociálního zabezpečení v Českých Budějovicích.


Nové firmy a podnikatelé se v kraji nejčastěji zabývají stavebnictvím, maloobchodní činností a obchodem s nemovitostmi. Nejvíc firem, podnikatelů a živnostníků je na Českobudějovicku, Táborsku a Jindřichohradecku.


„Nově registrujeme zejména fyzické osoby a především volné živnosti, například specializované maloobchody či dokončovací stavební práce. V řemeslech vede hostinská činnost a zednictví,“ řekla vedoucí českobudějovického živnostenského úřadu Zdeňka Jeřábková.

Snazší start

Přitom začínající podnikatelé a živnostníci mají v dnešní době snazší start než jejich předchůdci. Od loňského srpna začala na živnostenských úřadech pracovat takzvaná centrální registrační místa. Zájemci o podnikání si tak mohou na jednom místě nahlásit živnost, provést daňovou registraci a oznámení správě sociálního zabezpečení, úřadu práce a zdravotní pojišťovně. „Zavedení podnikatelé mohou rozšířené služby využít například při změnách, které musejí hlásit,“ upřesnila Jeřábková.

V Jihočeském kraji převažují samostatně výdělečné osoby, následují firmy s jedním až pěti zaměstnanci. Podniků, které zaměstnávají více než tisíc lidí, je podle Českého statistického úřadu v regionu pouze jedenáct.