„Toto pojištění si každý z nás může v pojišťovně hned zaplatit i sám, cestovní kanceláře zaměřené na zimní lyžařské zájezdy ho nabízí také. Klient si může dokoupit při nákupu zájezdu i cestovní pojištění, které se vztahuje také na provozování zimních sportů jako sjezdové lyžování a snowboarding na vyznačených sjezdovkách a trasách, běh na lyžích, bruslení, rychlobruslení, jízda na bobech, skibobech a sportovních saních,“ vypočítal Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.


Přitom toto cestovní pojištění by mělo stačit i na úhradu převozu vrtulníkem a pohybuje se v částkách přibližně třicet korun na osobu a den. Člověk v něm má zahrnuto mimo jiné pojištění léčebných výloh v zahraniční, repatriaci a asistenční službu ve výši 1,5 milionu korun, pojištění trvalých následků úrazu ve výši 300 tisíc korun či pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví či věci třetí osoby ve výši jeden milion korun.


Nejpopulárnější českou zimní zahraniční destinací bude i letos Rakousko, kam míří také Jihočeši. Následuje Itálie a Francie. Švýcarsko, které jinak nabízí špičkový servis, není kvůli vysoké cenové hladině mezi českými lyžaři populární. Do Rakouska minulou zimu zavítalo za lyžováním asi 300 tisíc českých návštěvníků, z toho zhruba 210 tisíc individuálně a 90 tisíc přes cestovní kanceláře.


Do Itálie vyjelo vloni lyžovat přibližně 140 tisíc českých turistů, z toho na 50 tisíc individuálně a 90 tisíc přes cestovní kanceláře a do francouzských lyžařských středisek vyjelo přibližně 50 tisíc českých občanů, z toho převážná většina přes cestovní kanceláře. „Loňskou zimu vyrazilo do zahraničí za lyžováním přibližně 490 tisíc českých občanů. Z toho individuálně zhruba 265 tisíc a přes cestovní kanceláře na 225 tisíc. Letos odhadujeme víceméně podobné počty, vše bude samozřejmě však záviset na sněhových podmínkách v České republice,“ podotkl Okamura.