V prodejně rodinné firmy Bohuslava a Jiřího Čtveráčka v českobudějovické Radniční ulici si mohou zákazníci vybírat ze zhruba pěti set druhů ponožek a punčoch, jež jsou určeny pro nejrůznější aktivity.
„Základ našeho sortimentu tvoří z padesáti procent běžné ponožky, které jsou pro celodenní nošení. Doplňuje je dalších deset až patnáct druhů, jako jsou trekové a termoponožky, které jsou určeny pro různé druhy sportu,“ uvedl Jiří Čtveráček, který spolu se svými rodiči podniká v prodeji ponožek už sedmnáct let.
Za tu dobu už si do specializované prodejny v historickém centru krajského města našly cestu i stovky lidí, kteří jsou zvyklí většinu věcí nakupovat v supermarketech. Zjistili totiž, že výhodný nákup ponožek z jedné hromady v koši se jim často nevyplatí, zejména kvůli horší kvalitě a nízké životnosti sortimentu.
„Díky stále specializovanější výrobě si u nás mohou zákazníci vybrat ponožky například na lyže, snowboard, brusle, tenis či na horské túry. Zatímco na běžné nošení jsou nejlepší klasické bavlněné ponožky, při sportu už dnes neobstojí. Na kurt či basketbal je třeba obout specializované ponožky, které odvedou z nohy všechnu vlhkost,“ popsal Čtveráček.
Zjistil však, že řada lidí dodnes nákup vhodných ponožek podceňuje – i ti, kteří si kupují drahou značkovou obuv, si často vybírají nejlevnější ponožky na tržnicích z různých umělých tkanin s nevhodně sešitou špičkou a škrtícími lemy. Je zajímavé, když se takoví lidé objeví ve specializované prodejně až po doporučení ortopeda, který u nich zjistí zdravotní potíže podporované nošením nevhodných ponožek.
Obchodníci Čtveráčkovi přitom nakupují zboží pouze od českých výrobců. Už na začátku devadesátých let, kdy se svou živností začínali, navázali kontakty s domácími výrobci ponožek. Řada z nich začínala s výrobou ponožek doma v garáži – některé firmy už neexistují, jiné se dokázaly na trhu prosadit a dnes nabízejí široký sortiment kvalitních ponožek či punčochového zboží.
„Dnes nakupujeme zboží asi od deseti základních dodavatelů, kteří sídlí na Moravě a v severních Čechách. Začátky nebyly jednoduché – jeli do Třebíče, tam nakoupili dvacet pytlů ponožek a ty rozprodali na trhu na Piaristickém náměstí, protože jsme se nechtěli zadlužit. Ačkoli od února 1990 máme stálou prodejnu v Radniční, rodiče dodnes jezdí prodávat ponožky na trzích,“ řekl Jiří Čtveráček.
Přestože nakupovat ponožky u dodavatelů už je dnes mnohem jednodušší, stačí si vybrat z nabídky a firma zboží druhý den pošle, rozdílný přístup státu k různým skupinám podnikatelů se nezměnil. „Kdybych tu měl neproclené zboží a vyráběl cigarety, tak mi prodejnu zavřou a poženou mě před soud. Ale na tržištích celníci denně zabaví zboží za miliony a druhý den se tam prodává znova. Mírnější metr má stát i na supermarkety, které svou cenovou politikou nutí řadu obchodníků dělat výrobky levněji a šidit jejich kvalitu,“ podotkl podnikatel.