Při koupi nemovitosti se můžeme setkat s řadou rizik. Často dochází k tomu, že kupovaná nemovitost není ve stavu, jak tvrdil prodávající. Kupující například zjistí, že do domu zatéká, některé stavební části nemovitosti jsou provedeny nekvalitně, pozemek může být kontaminován nežádoucími látkami či plísněmi. Kromě faktických vad se mohou vyskytovat vady právní - na domě může váznout zástavní právo, věcné břemeno nebo nemovitost je zatížena exekučním řízením.


Prvním a zásadním krokem k ochraně zájmů kupujícího je kvalitní smlouva, která bude jednoznačná a srozumitelná. Ta by měla obsahovat smluvní ujednání, jak postupovat v případě, že se vady vyskytnou. Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, doporučuji právní pomoc advokáta, který by měl být schopen navrhnout zabezpečení investovaných peněz. Pouze v případě zastoupení advokátem budete mít jistotu, že jsou hájeny jen vaše zájmy, nikoliv zájmy prodávajícího resp. realitní kanceláře. Služby advokáta by měly být poskytovány profesionálně.


Na rozdíl od většiny realitních kanceláří jsou advokáti pojištěni pro případ odpovědnosti za škodu, kterou by způsobili neodborným postupem při ochraně zájmů klienta. Advokátní kanceláře obvykle nabízejí při převodu nemovitostí kompletní servis.


Společně s kupní smlouvou je vhodné využít další možnosti, které zajistí oboustranně bezpečný průběh transakce. Při převodu nemovitosti potřebuje prodávající jistotu, aby obdržel celou kupní cenu a kupující požaduje, aby se stal jediným vlastníkem nemovitosti, na které neváznou závazky nebo práva třetích osob. K posílení jistoty ohledně těchto požadavků můžeme doporučit specializované úschovy kupní ceny, které profesionálně poskytují advokáti, notáři či banky.


V případě advokátní úschovy uzavřou smluvní strany s advokátem smlouvu o úschově, na základě které advokát přijme sjednanou částku do dočasné úschovy, a to uložením na zvláštní bankovní účet. Nejdůležitější částí smlouvy o úschově je sjednání podmínek, za kterých bude kupní cena advokátem vyplacena prodávajícímu a termín výplaty.


Vlastnické právo k nemovitostem nenabývá kupující uzavřením kupní smlouvy, ale zápisem vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Podmínkou pro výplatu bývá předložení listin, které prokazují zápis vlastnictví kupujícího, např. kupní smlouva s doložkou Katastrálního úřadu o povolení vkladu a aktuální výpis z katastru nemovitostí. Dokumenty prokáží vlastnictví kupujícího a také to, že vlastnické právo není omezeno. Po prokázání těchto skutečností nic nebrání vyplacení kupní ceny prodávajícímu.