S tímto novým projektem nazvaným Národní soustava povolání seznámili zástupce jihočeských firem a škol v Českých Budějovicích jeho tvůrci ze společnosti Trexima a z Hospodářské komory. Projekt vznikl na objednávku ministerstva práce a sociálních věcí.


„Národní soustava povolání bude základní informační servis pro budování systému kvalifikací, který po nás chce Evropská unie. Kromě servisu pro zaměstnavatele se stane zároveň i zdrojem informací pro školy, aby své odborné části vzdělávání přizpůsobili potřebám trhu práce,“ uvedla manažerka projektu Jolana Blažíčková ze společnosti Trexima.


Cílem projektu je reagovat na změny na trhu práce. Vedle dílčích změn v jednotlivých oborech dochází ke změnám celého systému, stále se zvyšují nároky na služby i řízení, měnící se potřeby zaměstnavatelů vyžadují rychlou reakci školských a vzdělávacích systémů. Česká republika však dosud nemá ucelený systém, který by flexibilně reagoval na požadavky zaměstnavatelů, klasifikoval jednotlivá povolání a kvalifikace a zprostředkovával tyto požadavky vzdělávacím institucím.


„Kartotéka povolání a kvalifikací vznikne z podnětů sektorových rad jednotlivých odvětví, které tvoří zástupci malých i velkých zaměstnavatelů, škol, sdružení a cechů ze všech regionů. Jako první začaly už v dubnu fungovat sektorové rady pro výrobu nábytku a nábytkáře, pro textilnictví a oděvnictví nebo stavebnictví,“ podotkla Blažíčková s tím, že celkem vznikne osmnáct sektorových rad.


Z jihočeských zástupců je například v sektorové radě pro zemědělství zastoupena Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie ve Vodňanech. „V naší škole už připravujeme typové pozice v oboru rybářství. Jejich účelem je stanovit, co by měli naši absolventi znát a umět v dělnických povoláních, jako třeba líhňař,“ potvrdil ředitel školy Miroslav Merten.


Jenže jihočeské zaměstnavatele trápí v současnosti mnohem naléhavější problém – kde vůbec sehnat kvalifikované pracovníky, když na trhu práce žádní nejsou. Ačkoli úřady práce evidují stovky nezaměstnaných, firmy nemohou sehnat řidiče, tiskaře, strojaře, stavbyvedoucí a řadu dalších profesí.
„Dnes hledáme budoucí posily už v základních školách a v učilištích. Teď připravujeme projekt vlastního učiliště, kde si budeme vychovávat žáky do strojírenských profesí podle našich potřeb,“ řekl generální ředitel Motor Jikov Group Miroslav Dvořák.


Podle ředitele úřadu Jihočeské hospodářské komory Jiřího Stráského bude mít národní databáze povolání své opodstatnění spíš v budoucnu. „Až bude národní databáze hotová, bude sloužit zaměstnavatelům stejně v jižních jako v západních Čechách. Velký výsledek může přinést například při migraci zaměstnanců, třeba při ověřování kvalifikace zahraničních pracovníků. Nyní však řešíme výrazně složitější problém, než co by přesně měl pracovník umět a jaké by na něj měl mít zaměstnavatel požadavky – a to, kde nabrat chybějící zaměstnance tak, aby si je firmy nemusely vzájemně přetahovat,“ shrnul šéf Jihočeské hospodářské komory.