ČSOB za uplynulých 8 let trvání programu podpořila už 820 projektů po celé republice v celkové výši více než 42 milionů Kč. Do regionů letos věnuje 2 250 000 Kč a kromě odborné poroty zapojí do rozhodování veřejnost.

Tři uchazeče o divokou kartu veřejnosti budeme postupně představovat na stránkách Deníku „V dnešní nelehké době, je více než kdykoliv předtím důležité pomáhat přímo lidem a komunitám po celé republice. Věřím, že díky naší podpoře pomůžeme pomoci místním organizacím a spolkům překonat složitou ekonomickou situaci, říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Zahradní terapie pro ty nejzranitelnější

V minulých ročnících programu ČSOB pomáhá regionům byla finančně podpořená celá řada zajímavých projektů od nákup potřebného vybavení, přes vzdělávací projekty, až po projekty pro zlepšení důstojného života ve stáří. Právě jedním z takových projektů je druhý představený v Jihočeském kraji.

Uchazečem o divokou kartu je Centrum sociální pomoci Vodňany, které provozuje v Jihočeském kraji dům s pečovatelskou službou, ke kterému patří uzavřený venkovní prostor. Ten mohou využívat jak obyvatelé tohoto domu, tak i ostatní senioři, kteří terénní službu pečovatelského domu využívají. V předchozích letech zde byl postaven zahradní altán, který se stal oblíbeným místem pro setkávání seniorů. Cílem nového projektu je vedle altánu postavit dřevěnou sestavu bloků, kterou tvoří vyvýšené záhony doplněné lavičkami. Tyto záhony budou osety květinami, bylinkami, zeleninou či drobným ovocem a poslouží k zahradní terapii seniorů.

„Smyslem projektu je umožnit seniorům pečovatelské služby v bližší kontakt s přírodou, vytvořit pro ně zázemí pro využívání zahradní terapie a příznivě tak ovlivnit psychik u seniorů,“ říká Petra Pecková z Centra sociální pomoci Vodňany.

Každý hlas se počítá
O tom, kdo získá divokou kartu, se rozhoduje právě teď na webu www.csobpomaharegionum.cz. Hlasovat pro projekt, který je ze tří nabízených nejzajímavější, je možné až do 20. května.  

Z hlasování vzejde vítěz, který se spolu s dalšími třemi projekty v každém kraji pokusí získat co možná největší finanční pomoc. Výše finančního příspěvku od banky se odvíjí podle toho, jak úspěšní jsou žadatelé ve výběru peněz od individuálních dárců. Banka do každého regionu pošle 150 000 Kč.

Veřejnost bude moc projekty finančně podpořit od 2. června až do 3. července. A už 8. července budou známí ti nejúspěšnější. 

V poslední podzimní části programu lidé podpořili projekty ve svém okolí celkovou částkou 1 775 243 Kč. Celkem se tedy po započítání příspěvku od ČSOB mezi účastníky rozdělovalo 3 925 243 Kč.