Někde, jako například v Písku, kde je na 63 hektarech největší průmyslový areál v kraji, však zájem neutichá, a zónu proto dál rozšiřují. Investory se snaží přilákat i některé menší obce.


Například v Pěčnově na Prachaticku chystají zhruba hektar a půl velký pozemek. Firmu, která zde chce podnikat, už mají.


„Postavilo se u nás skoro třicet domů, máme tak dvakrát více lidí, kterým chceme dát možnost získat práci. S investorem jsme již předběžně domluveni, snažíme se vykupovat pozemky. Vše by mělo skončit v příštím roce,“ řekl starosta Josef Král.


Do přípravy vlastní zóny se pouští i Nová Včelnice na Jindřichohradecku, kde oprášili plány z osmdesátých let minulého století. Z osmiapůlhektarového území na okraji města radnici po odkupu patří už osmdesát procent. Včelnice je totiž nyní podle starosty Jaroslava Hřebíka spíše noclehárnou než místem, kde by lidé zůstávali a utráceli peníze. Většina obyvatel denně dojíždí za prací do Jindřichova Hradce, Pelhřimova či Kamenice nad Lipou.
„Pokud tu nebude práce, budou lidé nechávat peníze pro malé živnostníky někde jinde. To vidím jako největší kámen úrazu,“ uvedl Hřebík.
V Borovanech na Českobudějovicku už mají průmyslovou zónu na pozemcích o velikosti přibližně 3,5 hektaru zkolaudovanou. „Nyní připravujeme smlouvu s firmou, která obsadí celý prostor. Jde o firmu, která se zabývá reklamou,“ řekl tajemník borovanské radnice Jan Nepraš. Přitom tato průmyslová zóna, která leží směrem na Hlubokou u Borovan, není jediným místem, které chce město využít pro podnikání. Radnice připravuje pro výrobní využití firem ještě dalších šest až deset hektarů.


Jihočeský kraj přitom patří k průměrně průmyslovým oblastem. Podíl regionu na průmyslových tržbách v zemi se pohybuje okolo pěti procent. Nejvíc firem, konkrétně přes polovinu ze všech zahraničních investic, je v Českých Budějovicích, v Písku a na Táborsku. „Další přiliv brzdí lepší dopravní spojení,“ řekl Arnošt Máče z krajského úřadu.


O píseckou průmyslovou zónu u silnice na Prahu, která je se svou rozlohou 63 hektarů největší v kraji, je přitom mezi investory stále zájem. Naposledy sem zamířila společnost Faurecia, jež se třemi závody zabrala plochu posledních zhruba třinácti volných hektarů. Město proto průmyslový areál zvětší o dalších zhruba čtyřicet hektarů.