Zatímco v celé republice se ročně prostaví zhruba na 400 miliard korun, v jižních Čechách je to pouhých třináct procent z celé částky.
Odborníci ze Sdružení stavebnictví a územního rozvoje, jež funguje při Jihočeské hospodářské komoře, proto přišli s projektem, jehož cílem je přitáhnout do regionu investory a zároveň rozšířit uplatnění na trhu práce v základní rozvojové ose mezi Českými Budějovicemi a Vídní.


Záměrem projektu s názvem Kooperativní rozvoj lokalit je podpora rozvojových zón na území regionu a přivedení investic do příhraničních oblastí Novohradska a Šumavy. Projekt se uskutečňuje ve spolupráci s rakouskými partnery ze zrcadlového projektu Aktivní lokality, který je určen rozvoji hospodářských zón na území Waldviertelu.


„Začali jsme průzkumem vhodných území v příhraničí, pohovory se zástupci veřejné správy a hledáním v územní dokumentaci. Do následné analýzy bylo zahrnuto zhruba sedmdesát lokalit na území regionu a na jejím základě vznikla marketingová strategie, do níž se dostalo jedenáct lokalit připravených pro investory,“ uvedl manažer projektu Jaroslav Hodina.


Konkrétně například v Českých Velenicích, Českém Krumlově a Třeboni jsou pro investory vybrány lokality pro rozvoj průmyslových zón, ve Frymburku, Přední Výtoni a Nových Hradech zase pro rozvoj rekreace, turistiky i lázeňství. Přímo v krajských Českých Budějovicích je pro podnikatelské aktivity připraven areál bývalých kasáren Čtyři Dvory a výrobní prostory v Okružní ulici. Krajské letiště v Plané u Českých Budějovic čeká zejména na investice v dopravě, spedici a službách.


Potěšitelné je, že tři lokality už mají konkrétní investory. „V českobudějovické lokalitě na Okružní postaví anglická firma výrobní závod zhruba za sto milionů korun, v Přední Výtoni koupil pozemky soukromý investor a připravuje tam rekreační areál s prázdninovými byty odhadem za 50 až 60 milionů korun a v lokalitě Kovářov u Frymburka chystá holandský investor velké prázdninové wellnes centrum zhruba za více než miliardu korun,“ popsal vedoucí projektového týmu Jan Nedvěd.


Prezentaci připravených investičních lokalit v regionu mohou podnikatelé získat v elektronické i tištěné podobě přes pobočky Jihočeské hospodářské komory. Německou verzi bude šířit partnerské centrum v Dolních Rakousích a další developeři se o nabídce dovědí na veletrzích v Brně, Mnichově a Vídni.


„Kdo chce v budoucnu uspět, musí myslet v přeshraničním rozměru,“ řekl rakouský partner projektu Anton Koczur.