Jako se o spisovateli Bohumilu Hrabalovi říkávalo, že je mužem devíti řemesel, lze s jistotou říci o Miroslavě Vondrové z Nových Hradů, že je ženou řemesel minimálně tří.

Se svou rodinou vlastní ve městě pekárnu. Když se zrovna nevěnuje účetnictví ve své firmě, oblékne si bílou zástěru a bere do ruky mouku, vodu a další přísady na těsto. Když je hotovo, neváhá vyrazit prodávat zboží do jedné ze dvou prodejen a lidé si tak od ní mohou koupit chléb či rohlíky ve spodní části Nových Hradů v malém kiosku.

Důvodem, proč Deník do této prodejny zavítal, je, že chce společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři najít nejšikovnějšího fachmana Českobudějovického regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

Původně mělo pekařství jen jednu prodejnu, ale jelikož je město rozděleno na starou a novou část, lidé si vyprosili ještě jednu pobočku v té novější části.

„Máme samozřejmě místní zákazníky, kteří se vracejí pravidelně, a pak se tu zastavují hodně také turisté, když je sezona. Není divu, hned u dveří prodejny je totiž cítit příjemná vůně sladkých koláčů, či čerstvého chleba. „Právě chleba a rohlíky pečeme nejvíce, pak sladké pečivo. Samozřejmě sortiment doplňujeme dalšími výrobky, ale jsme schopni upéct i na přání zákazníka, a to například cukroví na svatbu,“ upozorňuje.

A která z prací, jež musí ve své firmě vykonávat, ji baví nejvíce? „Na to se těžko odpovídá, všechno má své. Ale když jsem přímo v pekárně, tak to má přece jen své osobité a nezaměnitelné kouzlo. Na druhou stranu prodávat zboží lidem a vědět, že jim chutná je také velmi příjemné,“ konstatuje.
Právě to je pro Miroslavu Vondrovou odměnou za její práci.

Paní Vondrové jsem se zeptal na tajemství jejího úspěchu? Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní?
Asi to bude v poctivosti, se kterou pečivo děláme. Navíc v pekárně hodně pracujeme rukama podle tradičních postupů a nespoléháme jen na stroje, jako je tomu u velkých pekáren. Možná právě v tom můžeme být lepší než konkurence.

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?
Na to až si doma na chvíli sednu a dám si v klidu kávu. Dlouhý odpočinek to ale není, za chvíli už se musím připravovat na další pracovní den.