V čem je takzvaná chytrá domácnost opravdu chytrá?

V jednoduchosti řečeno chceme dnes mít vše bez potřeby vlastní údržby. Moje generace nechce jezdit po zahradě se sekačkou, ale chceme si na ní užívat raději klid a odpočinek nebo lítat po světě. Nechceme investovat čas a peníze do stavby komína, topení ručně dřevem či revizí plynového kotle každý rok. Jednoduše na to nemáme čas. Dům by zkrátka měl sloužit mně, když jsem zrovna doma, a ne já jemu.

Vše tak bude jednou na elektřinu?

Ano. Na střeše budeme mít fotovoltaiku, ze které budeme získávat elektrickou energii do vlastní domácí baterky a odtud ji pak používat pro svoji další spotřebu přesně v čas, kdy to bude potřeba.

Takže energii z baterky mohu použít na cokoliv?

Ano, není v tom žádné omezení, kromě vybíjecího proudu, tedy maximálního možného odběru v jeden moment. To je dáno parametry domácí baterky. I proud ze sítě má maximální možný odběr. Proud z baterky je úplně stejný jako ten ze sítě.

Kromě fotovoltaiky na střeše mohu baterku nabíjet třeba i větrníkem?

Ano, je možné spolu kombinovat více způsobů. Lze třeba i šlapat v domácím fitness na kole, a tím si baterku také nabíjet.

Existují i chytřejší způsoby, u kterých bych se nemusel namáhat?

Dobíjet baterku lze i samotným proudem ze sítě. Když je zrovna levný tarif, tak se mi to vyplatí. Když je drahý, tak poté lidově řečeno jedu z baterky a spotřebovávám si svůj proud za levnější cenu. To vše my dokážeme řídit za pomocí naší chytré domácnosti.

Jak si tu baterku vůbec mám představit?

Plastová krabice plná Li-Ion baterií, umístěná třeba v garáži nebo technické místnosti. Při výpadku proudu zabezpečí provoz těch nejnutnějších věcí v domácnosti třeba na celý den. Kapacitu domácí baterky lze navíc snadno rozšiřovat.

V oblasti vytápění domů očekáváte jaký vývoj?

Jednoznačně rozvoj používání uhlíkových fólií. Ty fungují na principu sálavého tepla, které funguje jako slunce. Uhlíkové fólie pak mohou být umístěné ve stropě nebo v podlaze.

Není neefektivní topit u stropu?

Ano, pro neznalé to zní jako nesmysl. Všichni máme totiž v hlavách uloženo, že teplo stoupá nahoru. Ale sálavé infračervené teplo z uhlíkových fólií na rozdíl od toho konvenčního padá dolů jako sluneční paprsek a vytápí předměty v místnosti. V první řadě tak ohřívá mě, pak podlahu nebo nábytek. Teprve od nich se pak ohřívá vzduch.

Uhlíkové fólie musím mít k pohodlnému vytápění ve stropě i podlaze současně?

Je to zcela individuální. Mohu mít v celém domě fólie jen ve stropě, nebo naopak jen v podlaze. Když se například rozhodnu mít fólie jen ve stropě, přesto bude podlaha vyhřátá.

Když bych chtěl dům vytápět vlastními zdroji, zvládnu to v každém ročním období?

To je otázka samozřejmě pro každý projekt zvlášť. Obecně se ale dá říci, že ano, pasivní domy takto pracují. S příchodem domácích baterií a uložením energie účinnost systémů vzrůstá. Moje vize a odhad je takový, že do deseti let bude většina nových rodinných domů mít vlastní domácí baterku a elektrické vytápění. V garáži většiny těchto domů pak bude stát elektroauto dobíjené z decentralizovaného zdroje, tedy například vlastní baterky.

Co když ale sluníčko svítit nebude, vítr nebude foukat, tak si poté nezatopím?

Uhlíkové fólie jsou zcela samostatné, stejně tak domácí baterka. Takže mohu stále odebírat proud od E.ONu či ČEZu a vytápět elektřinou od nich.

Pořizovací náklady fotovoltaiky a baterií ale bývají často vysoké. Může se to změnit?

Sám ředitel ČEZu Daniel Beneš mluví do budoucna o trendu decentralizace. Tedy, že se výroba elektřiny více přiblíží k místu spotřeby. Můj pohled na dostavbu Temelína je tak zcela zřejmý. Místo toho jednoznačně věříme fotovoltaikám a domácím baterkám. Je jasné, že do budoucna bude v domácnostech vše na elektřinu, kterou si i sami budeme vyrábět. Sám ČEZ do toho segmentu hodlá hodně investovat a bude nabízet balíčky s touto nabídkou.

Dobře. Jaká je tedy cena uhlíkových fólií?

Konkrétně lze vše spočítat na našich webových stránkách www.uhlikovefolie.cz. Obecně lze pak říci, že u klasického nízkoenergetického domu o sto dvaceti metrech čtverečních je potřeba osmdesát metrů uhlíkových fólií, které zajistí kompletní vytápění v domě. Při ceně patnáct set korun za metr čtvereční tak jde zhruba o sto čtyřicet tisíc korun za celé vytápění. Jde o kompletní instalaci včetně regulace.

Jaké je srovnání s jinými vytápěními?

Ve chvíli, kdy k vytápění ohřívám vodu, tak investice je mnohem větší. Musíte totiž natahovat trubky, zajistit výměník tepla, pořídit nějaký kotel… Investice v případě uhlíkových fólií je tak vždy dvakrát až třikrát menší než u klasického vodovodního vytápění v podlaze. Já osobně už nikdy nechci v domě vidět ošklivé potrubí a radiátory, ani platit za drahé rozvody teplé vody v podlaze včetně výměníku, akumulační nádrže a kotle, což mě akorát zabírá místo v mém domě, kde mohla být třeba zimní zahrada.

Kde se mohu podívat jak uhlíkové fólie fungují?

V Jihočeském vědeckotechnickém parku máme náš showroom, společně se systémem chytré domácnosti. Můžete se se vším seznámit najednou.

Musím se objednat nebo mohu přijít kdykoliv?

Stačí se podívat na naše zmíněné stránky. Doporučujeme ale vždy se dopředu objednat, protože zájem je opravdu velký.