Lákají je nízké ceny a široká nabídka od běžek až po lyžařské brýle. V nabídkách nechybějí ani snowboardy, o něž je poslední dobou velký zájem. Ceny za půjčení sportovního vybavení se oproti loňsku většinou nezměnily.


S prvním sněhem se zvýšila návštěvnost i v písecké firmě SportPreuss. Servis je v provozu dokonce už od září. Nejvíc se zatím půjčují sjezdovky a běžky, lidé chodí především před víkendem. „Lidé chtějí hlavně seřízení lyží, zbroušení hran a další drobné opravy. Loni ale moc nejezdili, a tak lyže nejsou příliš zničené,“ uvedl majitel firmy Tomáš Preuss. Ceny v půjčovně oproti loňsku zůstaly stejné. Za sjezdový komplet - boty, lyže a hůlky na týden zákazník zaplatí 900 korun, běžky stojí 620 korun a snowboard 790 korun.


„Ještě to není ten oheň jako v plné sezoně, ale lidé už chodí. Nechávají si lyže seřizovat, v půjčovně teď jdou nejvíc na odbyt běžky. Ceny máme stejné jako loni, navíc pátý den zdarma,“ řekl majitel sportovní prodejny ve Vimperku Ladislav Marek. Dospělý lyžař za týdenní půjčení sjezdového kompletu zaplatí 1260 korun, o 300 korun víc stojí snowboard s botami a běžky přijdou na 1080 korun. Největší nápor bývá hlavně před víkendem, kdy se na Šumavu vydávají turisté.


Mezi zákazníky se zatím neobjevují účastníci školních lyžařských zájezdů. Na zimní kurzy třídy vyrážejí většinou až po Novém roce, kdy je jistota, že sníh se na horách udrží. Pro půjčovny jsou přitom vítanými zákazníky. Mnohým rodičům se totiž nevyplatí pořizovat dětem drahé vybavení a raději si ho pro občasné návštěvy hor půjčí.


Půjčovna ve Skiareálu Lipno už zaznamenala první nápor o předminulém víkendu, kdy na zdejších sjezdovkách začala sezona. „Zákazníci si stále častěji objednávají lyže i další vybavení přes internet, největší zájem je o Vánoce a Silvestra. Lidé stále častěji dávají přednost půjčování lyží před jejich koupí,“ řekl Martin Řezáč ze společnosti Lipno Servis.


Lipno je oblíbeným cílem Nizozemců, kteří jsou pravidelnými klienty půjčoven, protože v rovinaté domovině si moc nezalyžují a také doprava je snazší. „Přibývá ale i českých zákazníků, protože v půjčovnách se vybavení obměňuje a lidé mají šanci vyzkoušet si i nové modely,“ podotkl Řezáč.


Ve zdejší půjčovně nabízejí vybavení staré maximálně dva roky a ceny jsou odstupňované. Pro dospělé v nejběžnější kategorii vyjde na sedm dní komplet pro sjezdaře na 1740 korun, stejnou částku zaplatí snowboardista a komplet pro běžecké lyžování stojí 1100 korun. Zatím je asi ze šedesáti procent zájem o sjezdové lyže, běžkaři se ještě moc neprojevují.


Českobudějovická firma Sport BP je zatím s přívalem milovníků zimních sportů spokojena. „Letos se půjčuje dobře, nejvíc jdou zatím sjezdovky a velký zájem je o helmy,“ řekl David Křeček. Komplet pro sjezdové lyžování zde na týden stojí 850 korun, snowboard plus boty 950 korun a běžecký komplet 680 korun. Součástí je i servis, který má v současné době díky příznivým sněhovým podmínkám na horách o hodně práce víc než loni.