„Lidé už se solárním kolektorům nediví a neříkají jako dřív, že se to hodí pouze do rovníkové Afriky, protože u nás na to není dost slunce. Ale nevědí, že když si je nainstalují na rodinný dům, za sedm či osm let se jim zaplatí. A s dotací i dřív,“ uvedla ředitelka českobudějovického poradenského sdružení Energy Centre Ivana Klobušníková.


Komu nejčastěji radíte?
Nejčastěji nás kontaktují lidé, kteří chtějí stavět nebo rekonstruovat rodinný dům. V současné době se hodně zajímají o výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Hodně lidí se ptá i na vytápění – zajímá je, čím a jak vytápět v době, kdy ceny energií pořád stoupají. A také dotace, kde je lze získat a na co se dají čerpat.


Na co se dají dotace čerpat?
V současné době je lze čerpat na solární kolektory, na kotle na biomasu, na tepelná čerpadla, anebo je možné získat finanční příspěvek na rekonstrukce panelových domů – to všechno jsou u nás teď nejčastější témata.


A s čím chtějí pomoci starostové?
Starostům pomáháme řešit větší projekty, jako spotřebu energií v budovách, které města a obce spravují. Například vloni jsme pomohli Českému Krumlovu získat dotaci z fondu Phare, díky níž radní pořídili solární zařízení na střeše městského úřadu. To funguje od loňského srpna a slouží k ohřevu užitkové vody. Navíc tam mají solární fotovoltaické panely na výrobu elektřiny, která Krumlovským slouží jako záložní zdroj. V Nových Hradech jsme zase pomohli s rekonstrukcí budovy mateřské školy, kde nyní využívají dvě tepelná čerpadla.


Jak se s vámi mohou lidé spojit?
Nejčastěji se domluvíme po telefonu, kdy si mohou zájemci objednat energetické poradenství dopředu, aby pro ně byl volný poradce. V poslední době hodně lidí využívá internet, takže téměř polovina dotazů přijde e-mailem přes naše webové stránky www.eccb.cz. Všem radíme bezplatně.


Jaké rady najdou zájemci přímo na webu?
Je tam srovnávací tabulka cen energií, kterou pravidelně aktualizujeme. Lidé se tam mohou podívat, kolik je bude ročně stát vytápění jejich domu uhlím, plynem nebo dřevem, tepelným čerpadlem či elektřinou. Dále tam najdou praktické rady na úsporu vody, plynu a podobně. Zároveň na web dáváme všechny pozvánky na naše semináře a exkurze.


Neopakují se tyto akce dokola?
To ne, protože vzdělávací akce zaměřujeme každý rok na nějaké stěžejní téma. V minulosti byly hodně úspěšné semináře na téma rekonstrukce panelových domů – na každém bylo přes sto zájemců. Velký ohlas zaznamenalo i téma revitalizace malých vodních elektráren a letos máme jako hlavní téma biomasu – její využívání pro výrobu tepla a eventuálně elektřiny.


Co si mohou lidé představit pod pojmem biomasa?
Biomasou označujeme jak kusové dřevo, tak dřevní štěpky či dřevní pelety a snažíme se lidem vysvětlit, že toto palivo je ekologické a Jihočeský kraj je vhodný pro výrobu a zpracování biomasy, protože je tady velký potenciál tohoto přírodního zdroje.


Neodrazují zájemce od pořízení ekologických kotlů vysoké vstupní náklady?
Fakt je, že například kotel na pelety je dvakrát až třikrát dražší než kotel na zemní plyn. Zde doporučujeme lidem možnost získání dotace ze Státního fondu životního prostředí, která činí až padesát procent celkových pořizovacích nákladů a je to nevratná dotace. Tyto dotace nejsou, bohužel, nárokové, to znamená, že nikdo nemůže garantovat, že žadatel dotaci dostane. Ale na druhé straně všichni zájemci, jimž jsme radili a pomohli zpracovat žádost o tuto dotaci, ji dostali.


Potřebují s sebou něco zájemci o vaše služby?

Když si domlouváme konzultaci, doporučujeme, aby si zájemce vzal s sebou stavební projektovou dokumentaci nebo projekt vytápění či oboje, podle toho, co chce vyřešit. Lidem, kteří teprve stavbu připravují, zase říkáme, na co si mají dát pozor při zpracování projektu – jak má být dům navržený a správně orientovaný, aby se co nejvíc využily třeba pasivní solární zisky. Přitom se řídíme zásadou, že jim nedoporučujeme žádnou konkrétní realizační firmu. A když na nás tlačí, ať jim nějakou doporučíme, vyjmenujeme nejméně tři, aby si sami vybrali.


Kolik lidí stojí o poradenství?
Zájem o naše služby stále roste. Zatímco předloni se na nás obrátilo zhruba sedm set lidí, vloni jich bylo 1031, což je absolutní rekord v naší devítileté činnosti. Mezi nejčastějšími tématy vedou poslední dva tři roky zateplování, solární kolektory a tepelná čerpadla.


Sledujete, kolik lidí využije vaše rady?
Z naší statistiky vyplývá, že asi 45 procent lidí už navržená opatření provedlo a dalších 25 procent je provedlo částečně. Když jsme se ptali ostatních, proč je neprovedli, řekli nám, že s navrženými opatřeními souhlasí, ale zatím se jim na ně nepodařilo sehnat peníze.


Přišli jste letos s nějakou novinkou?

Nově letos nabízíme poradenství specializované na stavbu pasivních domů jako centrum pro celý Jihočeský kraj. Kromě poradenství je u nás možné získat publikace o pasivních domech a uspořádáme tři semináře o výstavbě těchto domů, z toho dva v Českých Budějovicích a jeden v Třeboni.


Čím se vyznačuje pasivní dům?
Pasivní domy mají velmi nízkou spotřebu tepla na vytápění, a ačkoli je jejich pořízení dražší než stavba běžného domu, peníze se vrátí při nízkých nákladech na vytápění. Pro srovnání – standardní domy spotřebují ročně na vytápění jednoho metru čtverečního obytné plochy asi 150 kilowatthodin, nízkoenergetické domy 50 a pasivní domy 15 kilowatthodin. Těchto domů zatím stojí v celé republice velmi málo, řádově okolo pěti až deseti celkem. A my bychom chtěli tímto projektem, který bude trvat tři roky, přispět k výstavbě dalších pasivních domů v kraji.