Zatímco dřív krajské město platilo za likvidaci elektrospotřebičů ze sběrných dvorů jejich zpracovatelům přímo, nyní od radnice odebírá elektrošrot nezisková společnost Asekol, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení.
„Od loňského dubna do současnosti odnesli obyvatelé města do sběrných dvorů 2849 televizí a 926 monitorů. Dříve město platilo za likvidaci elektrozařízení relativně vysoké částky, například za každý televizor devadesát korun,“ uvedl Aleš Mikšátko z českobudějovického magistrátu, který má na starosti odpadové hospodářství města.
Nyní zajišťuje zadarmo dopravu a recyklaci použitých elektrospotřebičů Asekol, jenž městu zaplatí ročně desetitisícový paušál za každý sběrný dvůr a další pohyblivou částku za množství odebraných elektrospotřebičů.
Navíc další tři koruny za televizi či monitor a 0,15 až 0,30 koruny za ostatní elektrozařízení, například v oblasti spotřební elektroniky, telekomunikační a kancelářské techniky, za hračky či sportovní vybavení.
„Ačkoli se u nás elektrospotřebiče odevzdávají poměrně krátkou dobu, myslím si, že se to lidé velmi dobře učí, zejména u větších spotřebičů, jako jsou televize nebo počítačové monitory. Teď se snažíme lidi přesvědčit, že do sběrných dvorů nebo zpátky do prodejen patří i malá elektrozařízení, abychom je mohli odevzdat k recyklaci,“ řekl jednatel Asekolu Jan Vrba.
V jižních Čechách se zabývají recyklací elektrošrotu společnosti ROS a Rumpold - T. Českobudějovický elektroodpad končí v chráněné dílně společnosti Rumpold - T v Týně nad Vltavou. Například u televize má největší podíl na využití skleněná obrazovka, celkově lze u televizí vytřídit a zrecyklovat okolo 85 až 90 procent z jejich celku.
„Snažíme se lidi motivovat k tomu, že odevzdáním vysloužilých spotřebičů do sběrného dvora chrání životní prostředí, protože některé z nich obsahují nebezpečné látky. Odložení veškerých odpadů ve sběrném dvoře je bezplatné,“ podotkl Mikšátko.
Upřesnil, že peníze, které magistrát ušetří při likvidaci elektrospotřebičů, investuje do zahuštění sítě separace odpadů novými nádobami a tím zkracuje vzdálenost pro obyvatele z různých městských částí k nádobám.
Společnost Asekol má celostátní působnost – v Česku spolupracuje s 1580 městy a obcemi, z toho v jižních Čechách se 170. Ve srovnání s ostatními regiony patří Jihočeši mezi průměrné třidiče elektrošrotu. Obyvatelé Českých Budějovic se však z tohoto srovnání vymykají – zatímco celorepublikový průměr krajských měst za loňský rok je 0,66 kilogramu na osobu, Českým Budějovicím se podařilo dosáhnout 1,19 kilogramu, tedy téměř dvojnásobek. Více vybrali už jen ve Zlíně, kde sběr elektrozařízení překročil hranici 1,3 kilogramu na osobu a rok.
„Při sběru elektrospotřebičů se potýkáme s tím, že se někomu mohou ještě různé součástky hodit. Jenže pokud někdo u lednice odstřihne motor, současně poruší freonový okruh a freony uniknou do ovzduší – přitom lednice odebíráme právě proto, abychom tomu zabránili,“ podotkl Jan Vrba.