Město Olomouc, kde tohoto brachiosaura postavili, tak získalo od organizátorů ze společnosti ASEKOL šek v hodnotě 30 tisíc korun.


Sochy z elektrošrotu v podobě prehistorických ještěrů se letos během června a září stavěly v rámci osvětové road-show v deseti krajských městech. Akci organizuje nezisková společnost ASEKOL, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací elektrozařízení.


„Lidé mohli vybírat například mezi olomouckým brachiosaurem Šrotíkem Botíkem, brněnským pterodaktylem Asekodaktylem nebo českobudějovickým allosaurem Budosaurem. Nutno říci, že Šrotík Botík byl již od počátku hlasování velkým favoritem,“ uvedl Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL.


Cílem akce je zábavnou formou přesvědčit lidi, že elektroodpad nepatří do popelnice, ale do sběrného dvora. Na stavbě sochy z elektroodpadu se mohli podílet všichni příchozí. Na českobudějovické náměstí lidé nosili do přistaveného kontejneru monitory, počítače a videorekordéry, ale i téměř historické exponáty, například starý mixer a šicí stroj. V závěru druhého dne akce byl kontejner zcela plný. Kolos postavil architekt Robert Vaněk.