Potvrdit jazykové znalosti zkouškou je podle odborníků velkou devizou. Jihočeši mají dost možností, jak se na mezinárodní i státní jazykové zkoušky připravit i kde certifikát získat.


„O přípravné kurzy je velký zájem. Máme tři pomaturitní kurzy angličtiny a jeden němčiny. Do popředí se dostávají i francouzština, italština a španělština,“ uvedla zástupkyně ředitele Olga Cahová ze Střední odborné školy veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Českých Budějovicích.


Kromě státních zkoušek z řady jazyků může škola dělat i mezinárodní zkoušky z němčiny.
Stále víc lidí volí mezinárodní zkoušky. Důvod? České státnice většina zahraničních zaměstnavatelů ani vysokých škol neuznává.


Proto se také strakonická Euroškola snaží motivovat své nejlepší žáky ke složení mezinárodních certifikátů. „Znalosti k získání certifikátu má minimálně šedesát procent studentů, ale k mezinárodním zkouškám vozím každý rok jen několik z nich. Většina studentů je může absolvovat později při studiu na vysoké škole, dřív je potřebují ti, co jdou studovat nebo pracovat do zahraničí,“ popsal ředitel Euroškoly Petr Hrnčíř.


Nejžádanější mezinárodní certifikáty, Cambridgeské zkoušky z angličtiny, organizuje v Českých Budějovicích Britské centrum Jihočeské univerzity, které je partnerskou knihovnou Britské rady v Praze.


„Všechny Cambridgeské zkoušky se konají pravidelně dvakrát ročně, a to v prosinci a v červnu. Britské centrum je jediné na jihu Čech, které má akreditaci na pořádání těchto prestižních zkoušek ve spolupráci s Britskou radou a je také registračním místem pro zkoušky. Samotné zkoušky se pak konají na různých místech v krajském městě, záleží na tom, kolik se na ně přihlásí zájemců,“ řekla Věra Ježková z Britského centra Jihočeské univerzity.
Zatímco dřív se ke Cambridgeským zkouškám v jižních Čechách hlásilo okolo padesáti lidí ročně, vloni jich už bylo 308 a letos očekávají v sídle centra v českobudějovické Krajinské ulici zhruba 400 uchazečů.


„V současnosti je znát, že Evropská unie přitiskla ke zdi úředníky. Spolu se studenty tak usilují o složení nižších zkoušek i lidé ve věku mezi čtyřiceti až padesáti lety, protože bez certifikátu by mohli přijít o místo,“ podotkla Ježková. Přípravné kurzy nejsou podle odborníků nevyhnutelnou podmínkou úspěšného složení zkoušek. Britská nakladatelství vydala materiály, s jejichž pomocí se může zájemce seznámit se zkouškou a připravit se na ni. Zájemci je mohou sehnat v každém knihkupectví, které prodává učebnice, nebo se přihlásit do knihovny Britského centra Jihočeské univerzity.

 

Ceny jazykových zkoušek v korunách

Státní jazykové zkoušky
základní 2800
všeobecná 3300
překladatelská 4500
tlumočnická 5000

Mezinárodní zkoušky
Angličtina
všeobecné
KET 2650
PET 2850
FCE 4550
CAE 4750
CPE 4950

obchodní
BEC1 2700
BEC2 4800
BEC3 5050

Němčina
Goethe-Zertifikat B1 2100
Goethe-Zertifikat B2 2600
Goethe-Zertifikat C1 3200
Goethe-Zertifikat C2 3600

Italština
CILS UNO 1500
CILS DUE 1750
CILS TRE 1950