V jeho rámci se otevřou v jižních Čechách všem zájemcům během pátku a soboty školy, které se zaměřují na stavební obory, ale také řada zajímavých staveb.


„Školy a firmy předvedou veřejnosti, že se stavební profese podstatně změnily od tužky k počítači, od lopaty a zednické lžíce k moderním a pohodlným strojům. Tato akce chce zejména rodičům budoucích absolventů základních a středních škol, ale i samotným žákům ukázat, jaké uplatnění včetně možnosti dalšího vzdělávání mohou získat,“ uvedl Jiří Schandl, přednosta oblastní kanceláře České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.


O perspektivách stavebnictví a možnostech studia budou zájemce informovat v pátek v regionu čtyři střední a vysoká škola, které nabízejí tyto technické obory.


Konkrétně to jsou Integrovaná střední škola stavební České Budějovice, Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně, Střední škola Vimperk, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Písek a Vysoká škola technická a ekonomická České Budějovice.


Podle jejich ředitelů doplácí technické školy na politiku ministerstva školství, která upřednostňuje všeobecné vzdělání. „To se promítá do nízkého zájmu uchazečů o technické obory. V maturitních oborech zatím máme dost žáků, ale v učebních oborech je situace krizová,“ řekl ředitel volyňské průmyslovky Jiří Homolka.


Specializované učební obory izolatér, mechanik plynových zařízení, pokrývač či tesař už českobudějovická střední stavební škola kvůli nezájmu žáků nevyučuje. „Ve třídě s učebním oborem zedník je řada žáků, kteří ukončili základní vzdělání už v osmé třídě. Krize v učebních oborech je v současnosti tak velká, že když se za pár let sníží počet žáků o třetinu, nemusíme otevřít ani třídy pro zedníky, instalatéry a truhláře,“ podotkl ředitel budějovické stavební školy Pavel Veselý.


A ředitel stavební firmy K-Building Tomáš Tvrdlík potvrdil, že ve stavebnictví chybí pracovníci v dělnických i technických profesích. „Všechny firmy pociťují největší krizi v profesích, jako je zedník, tesař, zámečník, ale dneska už i strojník a řidič. Ale chybí i lidé do přípravy staveb, obchodu a do mistrovských profesí, jako je stavbyvedoucí. Do budoucna hrozí spirála přeplácení těchto lidí a zvyšování platů, a to je tragédie,“ popsal Tvrdík.
Aby lidé viděli, jak to na stavbách chodí a co stavaři v poslední době v regionu zajímavého otevřeli, mohou se přijít podívat v pátek či v sobotu na několik staveb. „My jsme se rozhodli otevřít dveře do Park hotelu v Hluboké nad Vltavou. Veřejnost ani neví, že tam byl za socialismu štábní bunkr a dnes je z něj atraktivní fit centrum,“ zve zájemce šéf K-Buildingu.