Jen v prvním pololetí roku se do kraje přistěhovalo 3193 lidí, zároveň se dalších 2069 obyvatel odstěhovalo. Služeb stěhovacích firem využívají další stovky lidí, kteří se stěhují v rámci regionu.


Ke stěhovacím přepravám firmy přibírají zakázky na transport oken, nábytku či jiného zboží. Častěji také převážejí těžké stroje pro podniky nebo trezory a stěhují kanceláře. Služba pro obyvatele přesto stále zůstává jednou z nejčastějších aktivit.
S cenou se majitel firmy drží při zemi


„Jezdím s nábytkem do Rakouska a Německa, jen stěhováním bych si nevydělal. Průměrně stěhujeme tak dvě, tři rodiny týdně. S cenou se i kvůli konkurenci držím při zemi. Pět let je stejná i přesto, že nafta a další náklady šly nahoru,“ řekl majitel jindřichohradecké stěhovací firmy Václav Zeman.
Za většinou stěhovacích zakázek pro obyvatele je stavební boom. Jihočeši více investují do vlastního bydlení, přitom ale nechtějí ztrácet čas a vynakládat námahu na tahání těžkých kusů nábytku. Častěji mění bydliště kvůli práci a stěhují se z větších do menších bytů. Firmy si na nezájem zakázek stěžovat nemohou.

Obrazy a varhany na cestě

„Před stěhováním zdarma přijedu, nafotím, abych věděl, jak velké auto bude třeba, jaké podlaží a co se má stěhovat. Nejvíce zákazníků mám na doporučení od lidí, pro něž jsme již pracovali,“ řekl majitel borovanské firmy Petr Braunfuchs.


Kromě běžných věcí převáží i exponáty pro Jihočeské muzeum, obrazy do Alšovy jihočeské galerie a stěhuje varhany, které procházejí rukama známého varhanáře Vladimíra Šlajcha z Borovan.


Profesionální stěhováci dnes kromě běžného vynesení nábytku či strojů nabízejí i další servis, například balení věcí, demontáž a montáž nebo zapůjčení přepravek. Někteří mají doplňkové služby jako likvidaci nepotřebných věcí, či dokonce možnost dočasného uskladnění. Většina ze zákazníků upřednostňuje základní stěhování po kraji, někdy mají firmy zakázky i za hranice.


Objednat si na přestěhovaní celého bytu odborníky znamená tisícové výdaje. Firmy si obvykle účtují hodinové sazby a ujeté kilometry. Účet se liší i podle toho, kolik musí stěhováci vyšlapat schodů.

Klavír a trezory s přirážkou

„V Českých Budějovicích to tak klidně může být byt za 2300, ale i za 15 tisíc korun, když je to víc dní,“ uvedl Braunfuchs, který má šest zaměstnanců.
Při kalkulaci se běžně vychází z polohy, velikosti a vzdálenosti mezi místy, přístupu k výtahu, ale i nadměrného břemene jako trezor nebo klavír. Většinou je zahrnuto pojištění.


Stěhovací firmy si obvykle počítají hodinovou sazbu na pracovníka okolo 200 korun. K tomu účtují poplatek za ujeté kilometry podle velikosti auta. Pokud věci převáží dodávka, vyjde kilometr na 10 až 11 korun.


Za větší stěhovací vůz si firma účtuje od 13 do 20 korun. Někdy také zákazník platí asi 100 korun za hodinu jízdy. Stěhování se může prodražit, když si firma účtuje přenášení do vyšších pater. Některé si však příplatky za patra nezapočítávají.