Výměna rotorů a dalších součástek bude stát téměř 700 milionů korun. ČEZ doufá, že se nákladná investice vrátí nejpozději do tří let.


Technici nyní pětatřicetitunovou součástku mění na odstaveném druhém bloku. V srpnu pak vylepšené zařízení namontují i na prvním bloku.


Elektrárenskou společnost vedly k výměně problémy s turbínou, která se chvěla. Technické potíže sice energetici odstranili loni, společnost se ale rozhodla, že část zařízení inovuje. Turbína je totiž konstruovaná před 22 lety.


„Je to nastartování toho, aby Temelín dodával za tři, čtyři roky místo dosavadních dvanácti celkem patnáct terrawathodin elektrické energie,“ řekl ředitel elektrárny Vladimír Hlavinka.


Šéf Temelína upřesnil, že modernizace je zároveň i jednou z největších ekologických investic ČEZ v letošním roce. „Za rok máme potenciál ze zvýšeného výkonu vyrobit 350 tisíc megawatthodin elektřiny bez toho, abychom do ovzduší vypustili 350 tisíc tun emisí kysličníku uhličitého,“ srovnává Hlavinka.
Vysokotlaký díl je nedílnou součástí turbíny, která je tvořena ještě třemi nízkotlakými částmi. Rozpíná se v něm pára, která následně působí na lopatky roztáčející turbínu. Součástí kontraktu jsou také obměny vnitřních těles a rozváděcích kol na turbíně.


„Veškeré úpravy přispějí k zajištění spolehlivého a ekonomického provozu elektrárny nejméně do roku 2042,“ uvedl ředitel pro realizace Škoda Power Jiří Šmondrk.


Společnost již obnovila turbíny na třetím a čtvrtém bloku dukovanské elektrárny.