Zatímco tiskáren přibylo v minulých letech jako hub po dešti, zájemce o obor tiskař na polygrafických strojích připravuje jediná škola v kraji - českobudějovická VOŠ, Střední průmyslová škola automobilní a technická.


„Pokud si společnost nezačne vážit lidí, kteří umí dělat rukama, nemůžeme čekat, že se mládež pohrne na řemeslo. I když dětí ubývá, otvírají se stále nové střední školy,“ uvedl ředitel František Štěch z českobudějovické tiskárny Protisk.


Přitom tiskařské řemeslo patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím oborům. Tiskaři pracují na moderních počítačem řízených strojích, které jsou velmi drahé – jeden stojí běžně mezi padesáti až sto miliony korun. Ale i platy dobrých tiskařů patří v regionu mezi nadprůměrné.


„Tiskařina není až tak náročná fyzická práce, ale krásné řemeslo, při kterém musí ofsetový tiskař umět spasovat až šest barev dohromady a potisknout obrovské množství papíru ve velkém výkonu a přitom zvládnout ještě spoustu dalších náročných mechanických i kontrolních operací. Než se tiskař po vyučení efektivně zapracuje, trvá to někdy až deset let,“ popsal ředitel Ladislav Blacký z Jihočeských tiskáren.


Podle odborníků je zdlouhavé tempo přípravy mladých tiskařů zaviněno i tím, že učni do osmnácti let mají na praxi málo času. „Nesmí pracovat víc než šest hodin denně. Když k tomu připočteme všechny prázdniny a přestávky na dílně, nemůžeme po učních chtít žádné zázraky,“ krčí rameny Štěch.
Pro zlepšení přípravy mladých tiskařů začali od tohoto školního roku učit odborné předměty přímo v automobilní průmyslovce vysoce kvalifikovaní odborní pracovníci z Jihočeských tiskáren, jež jsou se zhruba 130 zaměstnanci největší firmou svého druhu v regionu.


„Pro žáky je vždycky cenné, když slyší teoretickou přednášku od člověka přímo z praxe. Naši odborníci, kteří chodí za žáky do školy, nad nimi mají i odborný dohled v tiskárně,“ podotkl Blacký.


Tiskařští učni tráví už od prvního ročníku každý druhý týden na praxi ve vybrané tiskárně a postupně tam projdou celým provozem.


V učňovském středisku v Jihočeských tiskárnách mají i vlastní třídu, kde se učí teorii řemesla i praktické zpracování zakázek.


Ve svém středisku mají i skutečné tiskové stroje menších formátů, na nichž tisknou žáci prvního ročníku. Druháci a třeťáci se už učí na velkém tiskovém sále a procházejí celou tiskárnou. Poznávají celý proces od přípravy zakázky přes technologické a studiové zpracování až po tisk.


„Nejšikovnější žáci třetích ročníků si mohou při skutečné práci vydělávat i přes dva tisíce korun měsíčně,“ potvrdila personální manažerka Jihočeských tiskáren Lenka Maziniová.