O vlasy dívek a žen se začal nejdřív starat s kolegyní v jednom malém bytě u nádraží. Nyní za ním míří zákaznice už deset let do salonu v českobudějovickém hotelu Gomel.
„Dnes jsou ženy náročnější než dřív. Kudrnaté účesy dosažené pomocí trvalé už jsou skoro zapomenuté, zákaznice vyžadují spíš kvalitní střih a tónování vlasů,“ uvedl Michal Kebrle (na snímku Václava Pancera).
Proti době před patnácti či dvaceti lety je na českém trhu také mnohem větší výběr kvalitní vlasové kosmetiky. Podle zkušeností obchodníků s touto kosmetikou je v současnosti v Českých Budějovicích nejhustší síť kadeřnických služeb na počet obyvatel ve městě.
Pokud chce kadeřník uživit svou prací rodinu, musí se pořádně otáčet. Musí počítat s tím, že pořízení kvalitně vybaveného salonu se čtyřmi křesly ho vyjde nejméně na sedm set tisíc korun, ve skladu musí mít kosmetiku za sto až sto padesát tisíc a zhruba třetinu výdělku spolkne každý měsíc provoz salonu.
„Ale určitě nejde pracovat patnáct hodin denně, to nikdo nevydrží. Odborníci v oboru říkají, že kadeřník má pracovat šest hodin denně, protože poté jde výkonnost a kreativita rapidně dolů,“ podotkl Michal Kebrle.
Služby jeho salonu využívá spíš mladší klientela od studentek přes úřednice až po manažerky. Zajímavé je, že většina stálých zákaznic za svým kadeřníkem dojíždí z okolí krajského města. Když do jeho salonu občas zavítá důchodkyně, je to zahraniční návštěvnice hotelu, která si tam přijde nechat umýt hlavu. O všechny pečuje se svým kolegou a kolegyní.
„Kadeřník hlavně nesmí podlehnout naléhání zákaznice, která trvá na něčem, co nebude dobré. Musí umět říci ne a poradit jí,“ říká zkušený kadeřník.
Je přesvědčen, že řada žen by na sebe měla víc dbát. „Když mají krásné boty a kostýmek a k tomu hlavu obarvenou a ostříhanou doma, moc dobře to nevypadá. Ženy by zkrátka na vlasech neměly šetřit,“ míní Michal Kebrle. Podle něho vyžadují každé vlasy jinou péči. Některé potřebují odborný zásah jednou za čtrnáct dnů, jiné i za pár měsíců.