Náklady na její vybudování dosáhly čtrnácti milionů korun, z toho 2,7 milionu korun přispěl stát. Investice se podle výpočtu provozovatelů vrátí za osm let.


Stavba vodní elektrárny začala předloni v říjnu a dokončena byla letos o prázdninách. Zařízení vzniklo u jezu, který před několika lety prošel opravou. Provozovatelem elektrárny je společnost MVE-Přeborovice. Okolí budovy majitelé upravili i pro vodáky, kteří v těchto místech přenášejí lodě a často tam odpočívají. Pokud je v elektrárně přítomen některý z majitelů, mohou si zájemci dokonce prohlédnout i vnitřní technické vybavení.


„Pozemky i s platným stavebním povolením jsme získali od původního investora. Následná spolupráce s obcí byla výborná, ve všem nám vycházeli vstříc,“ uvedl jeden ze spolumajitelů elektrárny Miroslav Veselovský.


Hlavní část zařízení tvoří čtyři Kaplanovy turbíny, které lze vidět skrz dřevěnou podlahu uvnitř elektrárny.


Voda přitéká do elektrárny patnáct metrů širokým přívodním kanálem a roztáčí lopatky turbíny. Pohyb se následně přenáší do generátoru, který vyrábí elektrický proud. Elektřina se pak přes transformátor dostává do rozvodné sítě. Od přeborovické elektrárny ji odebírá společnost E.ON.


„Provoz je bezobslužný, řídí ho počítač. Pro hladký chod elektrárny je nejlepší, když je hladina řeky v zimě pod ledem. To je nejčistší voda, nepadají tam větve, listí ani jiné nečistoty,“ podotkl Veselovský. Upřesnil, že životnost zařízení je minimálně padesát let.


Celkový instalovaný výkon elektrárny je 220 kW. Ročně by měla vyrobit okolo 730 MWh elektrické energie. Výroba ale závisí na množství vody v řece.
V jižních Čechách je nyní v provozu přes 200 malých vodních elektráren s celkovým výkonem okolo 20 megawatt. Jen na Otavě se jich nachází čtrnáct. Nejčastěji mají nainstalovaný výkon do 50 kW. Nejstarší malou vodní elektrárnu na jihu Čech je Čeňkova pila na Šumavě, která funguje již od roku 1912. Stojí přímo na soutoku Křemelné a Vydry. Možnosti využití energie z vody jsou v Česku kvůli její poloze na „střeše Evropy“ omezené.


Dnes je v zemi asi 550 malých vodních elektráren, zhruba dvě třetiny z nich mají výkon do 100 kW. Jednadvacet jich vlastní ČEZ. Celkový instalovaný výkon malých vodních elektráren v Česku je 65 megawatt. Je to zhruba půl procenta všech elektráren skupiny ČEZ.


Většina zařízení slouží jako sezonní zdroje. Průtoky na tocích, kde jsou zřizovány, jsou kolísavé a silně závislé na počasí a na ročním období.