Zejména velké firmy s elektrospotřebiči si oblíbily jako místo pro svoji reklamní kampaň sloupy veřejného osvětlení. V Táboře, Jihlavě, Brně či Zlíně využívají tyto firmy pro reklamu, za kterou městům platí, speciální kovové rámečky s plastovým krytem.
V Českých Budějovicích jsou tyto reklamy nalepené na sololitových deskách a vždy dvě proti sobě slepené izolepou. Některé si mohou zájemci přečíst spadlé u země (na prvním snímku), jiné stihnou přelepit nelegální lepiči. Ani za deště či sněhu nemají nechráněné letáky takovou životnost, o jakou firmy stojí.
„Když jsme ještě měli veřejné osvětlení na starosti, rámečky jsme prosazovali. Byly kolem toho těžké diskuse, ale nakonec to skončilo na nedostatku peněz. Přitom firma Okay elektro nám přinesla za rok 2004 šest set tisíc korun. Tyto peníze jsme investovali do rozšíření veřejného osvětlení a nasvícení bezpečnostních přechodů,“ uvedl Josef Vlček z magistrátu.
Spolu se svěřením osvětlení v krajském městě pražské společnosti Eltodo Citelum se magistrát zbavil i starosti o reklamu. Podle smlouvy se o ni nyní stará tato firma a dává z ní městu polovinu zisku.
Mluvčí Eltodo Citelum Jan Rafaj potvrdil, že společnost instalaci rámečků v Budějovicích zvažuje. „Současná podoba reklamy na sloupech lamp městu na kráse rozhodně nepřidá. Sololity se využívají hlavně pro krátkodobou reklamu. Zároveň máme vyzkoušeno, že kdybychom těmto klientům neposkytli sololity, začnou reklamu lepit přímo na sloupy veřejného osvětlení, což vypadá ještě hůř a při strhávání se zničí i barva,“ popsal Rafaj s tím, že každý plakát přilepený přímo na sloup je vždycky nelegální.
V Táboře se starají o osvětlení ve městě i reklamu na jeho sloupech Technické služby, které si rámečky před lety vyrobily samy (druhý snímek). „Máme jich zhruba stovku a kvůli vandalům jich ročně obměňujeme asi desetinu. Dnes už nám připadají zastaralé a přemýšlíme, jak je nahradit. Nechceme dopustit, aby bylo celé město oblepené papundekly. Stačí, že nás jimi občas zahltí komedianti ,“ řekl ředitel Technických služeb Zdeněk Novák.
Zkušenosti s nelegálními lepiči reklam mají především policisté. S nástupem jara jim začínají žně, protože přibývá diskoték a zábav pro mladé. „Za poslední týden se nám podařilo odhalit dva případy. Naposled jsme v noci na pátek zadrželi dva mladíky z Táborska, kteří už stihli vylepit dvacet plakátů na akci v Mileniu a dalších třicet měli u sebe. Tak se prošli, aby odstranili už vylepené dílo a oba dostali tisícikorunovou pokutu,“ podotkl velitel táborské městské policie Petr Svoboda.
Přitom pokuty za černé výlepy mohou být i zdrojem příjmů do městské kasy. „Polepování městských ploch je minimálně přestupkem, za který můžeme ve správním řízení uložit pokutu až do 30 tisíc korun,“ potvrdil vedoucí správního odboru budějovického magistrátu Václav Suchopár.