„V rámci letošního Týdne vzdělávání jsme připravili více než čtyřicet bezplatných přednášek, seminářů i ukázkových lekcí. Snažíme se představit i nové trendy vzdělávání, ať už je to Montessori centrum pro děti, nebo e-learningové formy studia pro dospělé,“ uvedla ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů Veronika Havlíková.


Kromě akcí pro laickou veřejnost připravili organizátoři i několik konferencí pro odborníky z oblasti trhu práce a vzdělávání, zaměstnavatelů či úřadů práce. Například zítra od devíti hodin dopoledne se uskuteční v českobudějovické Solnici konference k projektu Podnikání bez překážek s aktuálními tématy standardy kvality sociálních služeb a zaměstnávání lidí se zdravotním postižením.


Nejbohatší nabídku akcí nabízejí tradičně největší České Budějovice, řadu programů však připravila i další města. Třeba v Písku je zítra připraven pestrý blok z gastronomie. Zájemci se tam mohou dozvědět novinky o funkčních potravinách, o moderní gastronomii spojené s ukázkou flambování masa a o čokoládovém programu.


„Kompletní program jednotlivých akcí najdou zájemci na www.tydenvzdelavani.cz, a to včetně registrace na jednotlivé akce on-line. Zatím jsou plně obsazené jen kurzy pro seniory, kde se učí na internetu, s počítačem a platební kartou,“ upřesnila Havlíková.


Odborníci celoživotní vzdělávání podporují jako účinnou cestu k tomu, aby člověk zůstal ve svém oboru konkurenceschopný. Nebo aby získal nové poznatky, díky nimž se dostane k perspektivnější práci či oboru.


„Rádi bychom překonali nelichotivé jedenadvacáté místo naší republiky v účasti na dalším vzdělávání mezi ostatními zeměmi. Potřebujeme dát lidem na vědomí, co je zapotřebí a co by měli udělat pro to, aby byli v práci úspěšní a nemuseli hledat pomoc na úřadech práce,“ podotkl ředitel českobudějovického úřadu práce Ivan Loukota.