Postupem času se firma s ročním obratem mezi osmdesáti až sto milióny korun prosadila rovněž v elektronickém, spotřebním a automobilovém průmyslu. V současné době se zabývá především výrobou montážních automatů a poloautomatů pro automobilový a elektrotechnický průmysl. Když dostanou zakázku, aby vyrobili linku, na níž se bude vyrábět konkrétní výrobek, musí ji nejprve vymyslet, připravit software, zkompletovat, dát zkrátka dohromady a hlavně uvést do provozu. V roce velkých povodní před jedenácti lety přišli téměř o všechno. Pojistka je vrátila do života. Od roku 2006 mají zcela nové sídlo v Hradišti, okrajové části okresního města. O tom, jak se podniká odpovědně, jsme hovořili s majitelem úspěšné firmy Ing. Zdeňkem Kuličem. 

Za více než dvacet let svého působení jste získali mnoho zákazníků i za hranicemi naší republiky. Jaké je to uspět s výrobky v zahraničí? 
Hlásíme se do výběrových řízení, momentálně se ucházíme o jednu zakázku pro Finsko. Mimo území naší republiky jsme dodali v minulosti linky do Španělska, Německa, Bulharska a Slovenska. Mezi naše přední zákazníky patří společnosti RBCB, IAC Group, Schneider Electric, Mubea, Behra ALVE. Důležité je, abyste měli velmi dobré reference. A proto kvalita je u nás skutečně na prvním místě. Řešíme i sebenepatrnější nedokonalost. Jinak by se nám i maličkost mohla pořádně prodražit. Špatná součástka uvnitř složitého stroje znamená další a mnohonásobně vyšší vydání.

Pokud chce podnik vyrábět kvalitně, musí mít kvalitní zaměstnance. A zvláště pak v takovém oboru, jako je ten váš. Jsou na trhu práce takoví lidé?
Myslím, že neřeknu nic nového, když si postěžuji na nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Například my máme teď už přes dvacet let nabídku na místo konstruktéra u zdejšího úřadu práce, ale zatím nám žádného neposlali. A tak si musíme konstruktéry vychovávat sami. U nás vlastně proškolujeme neustále, externě i sami uvnitř firmy. Některá školení jsou vynucena zákonem, jiná musíme absolvovat, abychom úspěšně zvládli novou zakázku. Dělat dobrou práci je nutnost.

Nejste skutečně první podnikatel, od něhož slyším kritiku systému vzdělávání v Česku. Kde vidíte největší problém?
Podle mého minulé vlády bez ohledu na to, kdo právě byl u vesla, podcenily technické vzdělávání. Vzniklo mnoho vysokých škol, někdy až s bizarním obsahem výuky, většinou spíše humanitního směru, tudíž studenti po maturitě mají na výběr, tak proč by volili složitou cestu, když diplom se dá získat jednodušeji. A když už se na školu technického směru dostanou, nevydrží až do konce studia. Navíc uchazeči o práci, když s nimi vedeme prvotní rozhovory, vykazují až základní neznalost. Kvalita absolventů je zkrátka problematická. Nemohu si nevzpomenout na doby mého studia, když student, který byl pošesté vyhozen z matematiky, řekl „kašlu na to, jdu na práva".

Váš závod vypadá zvenku spíše jako penzion, zajímavá a neobvyklá architektura. Navíc jste v okrajové části města, spíše ve volné přírodě. Co vy a životní prostředí?
Bez toho, abychom měli patřičné certifikáty, bychom se dnes vůbec a zvláště ve světě neobešli. Zda máme ISO, to bývá první, na co se nás zahraniční i český zákazník ptá. Navíc jsme u nás nainstalovali tepelné čerpadlo, takže ani nic do vzduchu nefoukáme.

Mají vaši zaměstnanci nějaké výhody?
Hlavně si myslím, že je podstatné, aby měli práci. Jsme firma už s více než dvacetiletou tradicí, tak věřím, že naše dobré jméno zakládá na jistotě, že práce bude. Samozřejmě máme pro stálé zaměstnance stravenky, poskytujeme pracovní oděv a připlácíme na penzijní pojištění.

Sám bydlíte na druhém konci města v okrajové části Semice. Jste této osadě vy osobně nějak prospěšný?
Máme výborného předsedu osadního výboru (u nás mu říkáme starosto), a proto podporuji aktivity přímo v naší osadě. Místní fotbal a místní jezdecký klub. Taková podpora má podle mého smysl.

Nemohu se nezeptat na vaši práci v zastupitelstvu města Písku. Jak vnímáte práci zdejší reprezentace města hlavně vůči podnikatelům?
Zhruba stovka podnikatelů je organizovaná v hospodářské komoře, na jejíž činnost město dává čím dál méně peněz. A přitom do městské pokladny jdou i naše peníze a nemalé. Někdy mám pocit, že zdejší radnici jako podnikatelé nezajímáme. Navíc rozhodu jílidé, kteří sami mají minimální zkušenosti s podnikáním, proto rozhodují nekompetentně. Jsem momentálně mezi opozičními zastupiteli, ale daří se nám ve spojení s ostatní opozicí některé nesmyslné projekty zastavit. Vím, jak se musí hospodařit, abych mohl dál investovat do firmy a jejího rozvoje. Tady ve městě jakoby to neplatilo. Vyhazují se peníze za hlouposti,pak není na potřebné věci.