Smutný obrázek v pondělí poskytovala bytovka ve Střížově, kterou o víkendu poničil požár. Ten vznikl na půdě. Za oběť mu padla skoro celá střecha a plameny napáchaly i další škody.

Obyvatelé bytu těsně pod půdou nemohli ani v pondělí skrýt přetrvávající emoce. „Na to do konce života nezapomenu. Vzbudil mě hukot. Jen jsem vykoukla na chodbu z bytu a vidím, že celá půda hoří. Volala jsem hned na dceru Adélko utíkej, jdi rychle k babičce,“ vrátila se k sobotnímu ránu Helena Falušiová.

Rychle pak burcovala souseda v podkrovní garsonce a další obyvatele dvoupatrového domu. Z objektu utekly ještě před tím, než dorazili první hasiči, necelé dvě desítky osob.

V pondělí se hlavně uklízelo. Rodinu z nejvíc postiženého bytu čekalo vyklízení nábytku, který poškodila voda při hašení. „Je to dřevotříska, musí se vyhodit všechno,“ rezignovaně konstatoval u tmavohnědé lakované sestavy v jednom z pokojů Norbert Faluši.

V kritický den odešel ráno v půl sedmé do práce a před požárem v tu chvíli nic nevarovalo. Přibližně za hodinu znepokojil paní Helenu hukot na půdě. Zdálo se jí, že tak praská dřevo, když hoří. Pohled nahoru schodištěm ji vyděsil tak, že ani v pondělí o těch okamžicích nemluvila bez nervozity.

Plameny vyhnaly všechny obyvatele a návrat jim zakázali nejprve hasiči a potom statik. Všichni z domu museli k příbuzným. Českobudějovické bytové družstvo, kterému objekt patří, jako náhradní řešení nabídlo ubytovnu. Až do Českých Budějovic se ale lidem nechtělo.

Pomoc

Naštěstí většina z obyvatel domu má někoho přímo ve Střížově nebo v blízkém okolí, ke komu se bylo možné uchýlit. Paní Helena ocenila i další pomoc. „Sousedi všichni perou. Každý dostal pytel prádla,“ řekla žena z nejponičenějšího bytu.

Teď všichni netrpělivě očekávají definitivní stanovisko bytového družstva, co bude s objektem. Podle informací Deníku mělo dnes začít ubourávání východního štítu. První odhady hovořily o dvou měsících práce.

Stavební družstvo se ale nechtělo k situaci blíže vyjadřovat s poukazem na probíhající šetření příčin požáru a neukončené zkoumání poškozeného objektu statikem.

Byt musela opustit i rodina Kořínkova, jejích pět členů bydlí nejdále od ohniska požáru. Jako ostatní jsou nyní u příbuzných. „Bál jsem se o svoje věci,“ poznamenal benjamínek rodiny, desetiletý Tomáš Kořínek. Oheň ani voda ale naštěstí jejich domov prakticky nepoznamenaly, vrátit se však ještě nesmějí.

Požár podle prvotního odhadu napáchal škodu přes milion korun, ale to byla vzata v úvahu jen střecha, a ne další poškození objektu. Nebezpečné jsou zejména trhliny, které se objevily na různých místech v domě.

Oheň likvidovali dobrovolní hasiči ze Střížova, Ledenic a Římova a českobudějovičtí profesionálové.

„Příčina požáru je stále v šetření,“ uvedla tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů.