Hustý dým stoupal z pod kol jednoho vagonu rychlíku z Českých Budějovic do Prahy. Stalo se tak ve středu krátce po sedmé hodině ráno v Chotýčanech na Českobudějovicku.

„V posledním vagóně se zřejmě zablokoval brzdný systém. Cestou se zahříval, až chytil podvozek,“ říká Rudolf Procházka, jeden z cestujících, který vlakem jel.

Na vině byly brzdy?

„V Chotýčanech na stanici nádražáci a hasiči hned začali podvozek stříkat a během čtvrt hodiny bylo všechno v pořádku. Poslední vagon odpojili. Lidé přestoupili do dalších a mohli jsme jet dál. Nabrali jsme asi dvacet až třicet minut zpoždění,“ dodal Rudolf Procházka k nečekané události, při které se podle něj nikdo naštěstí nezranil.

Drážní hasiči vyjeli na místo s cisternou v půl osmé. Očekávaný oheň naštěstí nešlehal, ale z podvozku vagonu se zatím jen kouřilo. Hasiči jej proto ochlazovali. Zásah trval necelé dvě hodiny.

„Přesnou příčinu musí zjisti strojmistři, ale zřejmě se zasekly brzdy, takže šlo o technickou závadu,“ potvrdil Martin Krajčírik, operační drážních hasičů z Českých Budějovic.