„Přestože se započítávají výkony celých družstev, jsou v průběhu klání hodnoceni 
i jednotlivci. Mají však možnost prezentovat se pouze 
do dvou disciplín – do výstupu na věž a do běhu na 100 metrů s překážkami," poznamenala Vendula Matějů.

Atraktivní soutěž odstartuje 
v půl deváté. První disciplína, výstup na cvičnou věž, bude 
k vidění v sídle hasičů v Podsrpenské ulici, zbývající tři 
na městském stadionu v ulici Na Sídlišti. Krom jiných sportovců zde předvedou své umění i členové krajského reprezentačního družstva pro nadcházející mistrovský závod 
v Č. Budějovicích.

Pokud se do příštího víkendu nenastanou komplikace 
v podobě nečekaných zranění, za jihočeský tým nastoupí Martin Hrádek (trenér a zároveň závodník), Radim Švehla, Pavel Janů, Michal Doktor, Miroslav Ferdan 
a Stanislav Šmíd z jindřichohradecké stanice, Milan Čada a Jan Ježek z Budějovic a Ivan Pěnča s Michalem Černovským ze Strakonic. Vedoucí krajského reprezentačního družstva a ředitel hradeckých hasičů Jan Všetečka našemu Deníku řekl, že disciplínou, na kterou si Jihočeši nejvíc věří, bude výstup po čtvrtého patra cvičné věže. Ti nejlepší zvládají tuto náročnou kategorii v čase pod 15 vteřin, diváci se tedy mohou těšit na vskutku mimořádnou podívanou.

„Nejhorší pro nás zřejmě bude běh na sto metrů s překážkami, protože pro tuto disciplínu nemáme úplně optimální somatotypy závodníků," poznamenal plukovník Jan Všetečka.  Trenér Martin Hrádek dodal, že reprezentační tým se na mistrovský závod připravuje celý rok. Letošní příprava je tím intenzivnější, že závěrečné republikové klání bude takříkajíc na domácí půdě.

Přestože Jihočeši nepatří mezi jednoznačné favority na stupně vítězů, nejsou ani na chvostu. Úspěchem pro ně bude umístění někde v polovině závodního pole.

„Scházíme se přes celý rok. Trénovat na novou sezonu začínáme od října, přes léto je chvíli pauza. Na podzim a v zimě máme každý měsíc dvoudenní soustředění, od konce dubna je to každý týden. Vytížení je tak enormní, že v sezoně se v podstatě jen závodí, na tréninky není čas," vysvětlil trenér Martin Hrádek.

Výkony hasičů na soutěžích a potažmo i republikovém mistrovství jsou tím obdivuhodnější, že nikdo z nich není profesionálním sportovcem. Jejich hlavní pracovní náplní  je ochrana života i majetku obyvatel při požárech 
a  mimořádných událostech, jako jsou například přírodní katastrofy a podobně. Mluvčí hasičů Vendula Matějů dodává, že požární sport má tak celospolečenský význam a přímý dopad na kvalitu zásahů.

„Cílem požárního sportu je zejména zvyšování obratnosti, rychlosti a fyzické zdatnosti hasičů, potřebné pro výkon jejich náročné činnosti při zásahu v místě mimořádné události, při záchraně lidských životů i ochraně zdraví a majetku obyvatel," vysvětlila Vendula Matějů.