Od večera do zhruba třetí hodiny ráno hasiči evidovali dvě nouzová otevření dveří a pak sedm požárů. "Vždy se jednalo o požáry odpadu. Nikdo neutrpěl zranění. Z našeho pohledu se jednalo o klidnou noc," uvedla Vendula Matějů.

Poslední den v roce 2022 policisté na jihu Čech přidali do statistiky nehodovosti čtrnáct událostí. Při nehodách na Táborsku a Budějovicku se lehce zranili dva lidé.

Podle informace policejní mluvčí Martiny Joklové muži zákona vyjížděli v noci k desítkám oznámením kvůli pyrotechnice, ale úrazů šetřili minimum. V souvislosti s pyrotechnikou například netoličtí policisté vyjeli k požáru tújí. "Ty chytily právě od odpálené rachejtle neznámým pachatelem, který majiteli způsobil škodu za nejméně 18 tisíc korun," sdělila Martina Joklová.

Kuriózní nehoda s pštrosem

Policisté na Českobudějovicku už vyjížděli také půl hodiny po půlnoci k první letošní dopravní nehodě, a to srážce s pštrosem emu. "K nehodě došlo na silnici II. třídy číslo 156 mezi obcemi Trhové Sviny - Žář. Střet s vozidlem BMW, jemuž nemohla řidička již zabránit, pštros, bohužel, nepřežil. Policisté z Obvodního oddělení Trhové Sviny zjistili, že jeho majitelem je chovatel z Trhovosvinenska, kterému po půlnoci z ohrady utekli celkem tři pštrosi emu. Dva z nich se naštěstí podařilo v pořádku odchytit, třetí byl právě ten, který takové štěstí už neměl. Celková škoda na vozidle a pštrosovi je předběžně odhadována na více než 200 tisíc korun," popsala Martina Joklová.

Dále policisté zasahovali u několika rodinných a sousedských sporů. Ty se naštěstí obešly bez vážnějších zranění a řešeny tak budou ve správním řízení.

Několik hlídek policistů vyjelo na silvestra odpoledne na oznámení do Rudolfovské třídy.
Policejní sraz na silvestra odpoledne v Rudolfovské třídě

O tom, že Silvestr roku 2022 patřil k těm klidnějším hovořila i mluvčí jihočeské záchranky Zuzana Fajtlová. "Přes den vyjížděly posádky Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje ke 122 případům, což je mírně pod celoročním denním průměrem," sdělila.

Na noční službu od 18 do 6 hodin ráno bylo opět posílené Zdravotnické operační středisko o jednoho pracovníka, tedy na jihočeský kraj dohlíželo sedm operátorů, kteří měli k dispozici 46 pozemních posádek.

"O silvestrovské noci záchranáři ošetřili 130 pacientů, což je vzhledem k celoročnímu nočnímu průměru takřka dvojnásobný počet, nicméně v kontextu oslav závěru roku se jedná o standartní počet výjezdů. Pro srovnání: o loňském Silvestru v noci záchranáři vyjížděli ke 136 případům," pokračovala Zuzana Fajtlová.

A co se týče skladby výjezdů? "K intoxikovaným pacientům jsme vyjížděli v 31 případech, k úrazům spojeným se zábavní pyrotechnikou to bylo v osmi případech a pacienta zraněného po napadení záchranáři ošetřili za uplynulou noc šestkrát."

Protialkoholní záchytná stanice podle mluvčí záchranky poskytla „azyl“ třem intoxikovaným pacientům, takže nebyla zdaleka naplněna její kapacita pěti lůžek.