Řada technických zásahů, vedle likvidace několika požárů, čekala v uplynulých dnech na hasiče na Českobudějovicku. Celkem si od pondělí do pátku připsali profesionálové a dobrovolní hasiči přes tři desítky událostí, u nichž zasahovali.

V pondělí 20. dubna 2020 například podle tiskové mluvčí HZS JčK Venduly Matějů profesionální jednotka ze stanice Suché Vrbné zasahovala u Malého Dubičného. "Hasiči zachraňovali srnce, který se svojí zadní a přední nohou zamotal do drátů ohradníku. Hasiči na ležícího srnce dali deku, aby ho zklidnili. Poté kleštěmi dráty přestřihli. Srnci chvíli trvalo, než se probral ze šoku. Pak odběhl do přírody," popsala zásah se šťastným koncem Vendula Matějů. Ve stejný den například profesionálové z Českých Budějovic řešili mimo jiné i dva plané poplachy. Bezpečnostní signalizace nahlásila požáry objektů v Průmyslové ulici nebo na sídlišti Vltava, ale naštěstí průzkum na místě ukázal, že se jednalo o plané poplachy.

V úterý například vyrazili hasiči k záchraně topícího se v Českých Budějovicích k Velkému jezu na řece Malši. "Hasiči na místě od svědkyň zjistili, že muže vytáhly z řeky na břeh a dotyčný muž s nikým nechtěl dál spolupracovat a odešel ve směru na Roudné," uvedla k zásahu Vendula Matějů. Hasiči podle tiskové mluvčí šli stejnou cestou a kontrolovali jak břeh, tak i hladinu řeky. Muž byl nakonec zadržen na poli u Roudného přivolanou policejní hlídkou. Byl také zkontrolován jeho zdravotní stav zdravotníky ZZS.

Ve stejný den navečer hasiči museli v Českých Budějovicích likvidovat dva požáry suché trávy. Jeden u Vávrovských rybníků a druhý v lokalitě U Hada. V obou případech byly plameny záhy zlikvidovány a události byly klasifikovány jako beze škody. Požár bioodpadu likvidovali hasiči i v Úsilném, kde následně obec zajistila monitoring situace.

Ještě v úterý v noci byli profesionální hasiči ze stanice České Budějovice ve svém městě vysláni do ulice L. M. Pařízka k blíže neurčenému požáru. "Ohlašovatelka na tísňovou linku nahlásila, že cítí kouř ve stoupačkách domu. Hasiči průzkumem prověřili, že kouře je opravdu cítit ve stoupačkách, a to nejvíce v osmém patře panelového domu. Jednotka proto zkontrolovala všechny byty termokamerou. V druhém patře domu pak objevili požár roušek, které majitelka bytu již uhasila," popsala zásah Vendula Matějů a dodala, že hasiči obyvatelům domu doporučili přirozené odvětrání. Vzniklá škoda byla nulová. Ještě před příjezdem hasičů se z domu samoevakuovalo sedm dospělých osob, jedno dítě a dva psi.

Ve čtvrtek 23. dubna hned dopoledne pomáhali hasiči při likvidaci následků nehody u Ledenic. "U Ledenic se stala vážná dopravní nehoda, při níž se střetl nákladní automobil s osobním. K nehodě byli vysláni s cisternou profesionální hasiči ze stanice Trhové Sviny a rychlý zásahový automobil českobudějovických profesionálních hasičů. Při střetu byly zraněny čtyři osoby. Jednu z nich museli zasahující hasiči vyprošťovat, což se jim podařilo během několika minut," uvedla k akci hasičů Vendula Matějů. Všechny zraněné osoby byly předány zdravotníkům ZZS. Hasiči dále u havarovaných aut provedli nezbytná protipožární opatření a provedli kontrolu úniku provozních kapalin. Policie ČR provoz na silnici uzavřela. Příčiny nehody jsou v šetření.

K další nehodě vyjeli v Českých Budějovicích ten den odpoledne do ulice Na Sadech profesionální hasiči ze stanice Suché Vrbné. Jednalo se o střet tří osobních aut. ZZS odvezla jednu zraněnou osobu. "Hasiči průzkumem zjistili, že zásah není potřeba. Z aut nevytekly žádné provozní kapaliny, na silnici nebyly žádné střepy či úlomky plastů," uvedla Vendula Matějů k výjezdu.