Od modernizace současného zařízení 
si slibují především rychlejší a přesnější reakce na případný požár a snížení počtu planých výjezdů. Mluvčí elektrárny Marek Sviták popsal, že  společnost ČEZ připravovala modernizaci dva roky, vyšla na 134 milionů korun. Hasiči nyní budou nový systém testovat. Pokud dopadnou zkoušky úspěšně, zařadí jej do ostrého provozu někdy v polovině června.

„Monitorována jsou téměř všechna místa v areálu elektrárny. Mezi nejsledovanější patří strojovny obou bloků. Dohromady je zde umístěno 502 požárních čidel. Alespoň jeden signalizační požární prvek je v každé místnosti těchto budov," poznamenal mluvčí Marek Sviták.

Velitel temelínských hasičů Radek Vymazal doplnil, že jednotka se v případě potřeby musí dostat na všechna místa v elektrárně nejdéle do čtyř minut. Čím tak bude systém požární signalizace přesnější, tím rychleji mohou hasiči reagovat. A to pro ně bývá naprosto stěžejní. „V podobných případech záleží na každé vteřině," potvrzuje Radek Vymazal.

Tři ostré zásahyOd roku 2007 hasiči v areálu elektrárny Temelín naostro zasahovali jen třikrát.

Před osmi lety vyjížděli k prasklé zářivce 
a ohořelé elektroinstalaci 
na jednom z pomocných systémů. Loni je aktivoval rozžhavený hřebík, který během krácení dřevěných palet vlétl do sila 
s pilinami. Ani v jednom případě nenarazili na oheň.

Další výhodou nově pořízené elektrické požární signalizace je její schopnost zavčasu odhalit plané poplachy, které zpravidla vznikají v důsledku poruch čidel. Jen v loňském roce řešila temelínská jednotka téměř sedm desítek podobných událostí. „Jedním z požadavků byla i přesnost a stabilita systému. Pokud se to naplní, tak to znamená další posílení akceschopnosti naší jednotky," dodal velitel temelínských hasičů Radek Vymazal.

Instalace nového systému byla velmi náročná. Technici při ní museli například položit 12 kilometrů optických tras nebo obnovit všechny hardwarové a komunikační terminály. Všechna pracoviště jsou nyní navržena tak, aby při stresových situacích poskytovala obsluhujícímu personálu maximální možnou podporu.

Ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek zmínil, že výsledkem je unikátní komunikační systém přesně odpovídající potřebám jaderné elektrárny. Dominantním prvkem hasičského velína je velkoplošná obrazovka s uhlopříčkou 3,5 metru. Na ní může operativní personál hasičů sledovat aktuální stav požární situace včetně správné funkčnosti jednotlivých prvků elektrické požární signalizace.

„Kvalitní detekční a signalizační systém je velmi důležitý, nicméně požární bezpečnost je i o souboru pravidel, konstrukci budov, vybavení hasičů a chování všech zaměstnanců. Ačkoli od začátku provozu nedošlo k vážné požární události, rozhodně to není důvod něco podcenit," zdůraznil význam požární ochrany ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek.