Řadu technických zásahů řešili v uplynulých dnech hasiči na Českobudějovicku.

V pondělí 18. ledna například podle Venduly Matějů, tiskové mluvčí HZS JčK, už v půl šesté vyrazila profesionální jednotka ze stanice České Budějovice na základě ohlášení elektrické požární signalizace do firmy v Pekárenské ulici v Českých Budějovicích. Průzkumem ale hasiči zjistili, že se jedná o planý poplach.

Ještě dopoledne zasahovali hasiči třeba v bytě domu v ulici Fráni Šrámka v Českých Budějovicích, kde podle ohlášení tekla z plynové karmy nebezpečná látka. "Hasiči průzkumem zjistili, že po poruše na karmě z ní vytéká voda. Detektorem pak změřili koncentraci plynu ve vzduchu, zda při ohřevu vody nedošlo k úniku. Nebyly naměřeny žádné hodnoty," uvedla k zásahu Vendula Matějů.

Hasiči byli povoláni ten samý den i na výstaviště. Z automobilové plošiny shazovali profesionální hasiči z českobudějovické stanice ze střechy pavilónu T1 v areálu českobudějovického výstaviště led a sníh. Jednalo se o sníh a led na síťovém zastřešení před vstupem do pavilónu sloužícího jako očkovací centrum.

V úterý se hasiči mimo jiné podíleli na řešení několika dopravních nehod. Nejzávažnější byl zásah na Novohradsku. Na železničním přejezdu v Jakuli u Nových Hradů zůstalo poté, co mu upadlo kolo, stát na železničním přejezdu pod závorami osobní auto. "Rychlými informacemi bylo zjištěno, ve kterých časech budou projíždět vlaky. Mezitím se podařilo řidiči spolu s dalšími pěti občany, kteří zrovna u přejezdu byli, auto odtlačit z kolejiště. Zůstalo ale pod závorami a odsud už s ním nebylo možné hnout. Provoz na trati byl zastaven. Na místo se dostavili profesionální hasiči ze stanice Trhové Sviny a podnikoví hasiči Správy železnic České Budějovice. Ti vůz odtáhli zcela mimo kolejiště i závory a zároveň i mimo vozovku. Provoz na trati byl obnoven v 19:47 hodin," popsala zásah hasičů Vendula Matějů.

Ve 22:17 byl nahlášen, jak se později ukázalo, planý poplach. "K možnému požáru bytu vyjela do ulice M. Chlajna v Českých Budějovicích profesionální jednotka z českobudějovické stanice. Na místě byl jasný kouř linoucí se z oken bytu ve čtvrtém patře a také ze stoupaček. Hasiči průzkumem zjistili, že zdrojem kouře jsou spálené potraviny na sporáku. Majitelka bytu byla v pořádku a měla již téměř uklizeno," uvedla k řešené události Vendula Matějů.

Ve středu 20. ledna dopoledne v obchodním centru IGY na Pražské třídě v Českých Budějovicích pomohli českobudějovičtí profesionální hasiči muži, kterému se porouchal jeho elektrický invalidní vozík. Hasiči pána i s vozíkem naložili a odvezli do jeho bydliště. Tam měl záložní vozík, u porouchaného si zajistí opravu.

Ve čtvrtek 21. ledna zasahovala například profesionální jednotka z českobudějovické stanice v Českých Budějovicích v ulici K. Světlé, kde hořely zadní dveře vraku nákladního automobilu. "Průzkum ukázal, že je zasažena tepelná výplň sendvičových zadních dveří. Požár částečně lokalizovali zaměstnanci firmy přenosným hasicím přístrojem. Hasiči provedli dohašení vysokotlakým proudem s tím, že veškeré stěny nástavby museli rozebrat," uvedla k likvidaci požáru Vendula Matějů.

V pátek byli například profesionální hasiči ze stanice Týn nad Vltavou povoláni, aby u Jarošovic odstranili ze silnice mrtvou srnku. Na místě spolupracovali s Policií ČR. Stejná jednotka byla vyslána ještě k obci Netěchovice, kde havarovala dodávka. Hasiči průzkumem zjistili, že z dodávky, která skončila na boku, nevytékají žádné provozní kapaliny a nehrozí zde žádné další nebezpečí.