Mohutný požár zachvátil ve čtvrtek po půlnoci skládku odpadu v Lišově. Na místě postupně zasahovaly čtyři jednotky profesionálních hasičů z Třeboně, Českých Budějovic, Suchého Vrbného a Jindřichova Hradce. Zapojily se i dobrovolnické sbory.

„Původní odhad, že likvidace bude trvat řádově dny, se nepotvrdil. Díky práci hasičů byl požár okolo 11. hodiny uhašen. Jednotky už požářiště opouštějí,“ popsala v pátek dopoledne mluvčí hasičů Vendula Matějů. Kromě vyšetřovatelů, kteří zkoumají na místě příčiny vzniku ohně, dorazili na místo také inspektoři životního prostředí. Podle předběžných zjištění by však k žádnému většímu poškození ovzduší naštěstí dojít nemělo.

„Dostali jsme oznámení na havarijní mobil. Jeden pracovník vyrazil na místo hned po přijetí zprávy a sepsal krátký zápis. Včera se na místo vypravili i další kolegové,“ potvrdil Luděk Schreiber, vedoucí oddělení ochrany ovzduší České inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích. Zdůraznil, že skládka má ke svému provozu všechna potřebná povolení a její činnost pravidelně kontroluje řada odborníků. „Teď budeme zkoumat, proč k ohni došlo, a zda nebyla porušena bezpečnostní pravidla,“ nastínil Schreiber.

Doplnil, že pokud se prokáže, že firma porušila některá z pravidel, hrozí jí pokuta. Ve správním řízení může dosáhnout až sedmi milionů korun. „Hovořit o této možnosti je však dosud předčasné. Provozovatel nám musí podat zprávu a pak teprve začne vyšetřování,“ upřesnil Schreiber.

Podle mluvčí společnosti .A.S.A. Marie Mockové se jednalo o požár menšího rozsahu, který se na chodu skládky nijak výrazným způsobem neprojeví. Včera dopoledne zkoumali požářiště hasiči s termovizí a poté je předali pracovníkům firmy do užívání. „Skládka je zatím uzavřená, ale normální provoz bude zahájen už po Velikonocích,“ ubezpečila Mocková. Doplnila, že od posledního velkého požáru v roce 2007 vybavila firma celý areál kamerovým systémem a pracovníci ostrahy podstupují pravidelná školení. „Ráda bych zdůraznila, že požár byl přibližně deset minut po svém vzniku nahlášen hasičskému záchrannému sboru,“ připomněla mluvčí Mocková. Dodala ještě, že životnost druhé etapy lišovské skládky plánuje společnost asi na dva nebo tři roky, záviset to bude na množství přivezeného odpadu.

Podle starosty města Jiřího Švece jsou tu požáry na skládce poměrně častou záležitostí, od roku 2001 jich mělo být už 11. „Příčina jejich vzniku se asi nikdy neobjasnila. Provoz omezen nebude, není k tomu jediný důvod. Tento požár mimo jiné prověřil krizový plán pro takové případy, a mohu říct, že postup fungoval naprosto perfektně. I zásah hasičů byl plně profesionální, takže už je to naštěstí uhašené. V noci už tu jen hlídkovali,“ řekl starosta. Dodal, že skládka navíc pravidelně prochází přísnými kontrolami.