Předchozí
1 z 13
Další

Covid podle mluvčí jihočeského hasičského záchranného sboru Venduly Matějů ovlivnil práci ve všech ohledech. "Od výjezdu, přes operační středisko, prevenci, ochranu obyvatelstva a krizové řízení až po ekonomiku. V roce 2021 část úkolů spojených se zvládáním pandemie již pominula, ale přesto jsme stále pracovali na odběrových místech, pomáhali s trasováním, rozváželi testy či dezinfikovali prostory. Zásahy a celkově služba byly stále náročné, protože jsme je museli absolvovat podle všech přísných hygienických pravidel, museli jsme řešit výpadky nemocných hasičů a zaměstnanců nebo hasičů a zaměstnanců v karanténě, pro práci na stanicích i v kancelářích stále platila striktní pravidla a opatření," vysvětluje Vendula Matějů.

Hasiči budovali odběrová stanoviště. Snímek je z Jindřichova Hradce.Hasiči budovali odběrová stanoviště. Snímek je z Jindřichova Hradce.Zdroj: Lubomír Beran, SDH

Nicméně ani covid nic nezměnil na tom, že hasiči pomáhali a zasahovali u obvyklých událostí, jako jsou požáry, dopravní nehody, úniky nebezpečných látek, technické pomoci. Loňské zásahy v číslech najdete v aktuálně zveřejněné statistice. V roce 2021 zasahovali jihočeští hasiči celkem u 10 407 událostí. Je to o více než čtyři stovky událostí více, než jich bylo v roce 2020 (10 036 událostí). Důvodem nárůstu celkového počtu událostí byly především zásahy spojené s řešením pandemie „Covid-19“ a také s likvidací následků několika větrných smrští.

Zdroj: HZS JČC

Také v roce 2021 tvořily více než polovinu výjezdů jednotek technické zásahy. V roce 2021 jihočeské jednotky vyjely k 6902 zásahům. Meziroční nárůst (rok 2020 – 6597 zásahů) opět odráží již zmiňované „covid“ zásahy a zásahy spojené s odklízením následků silných větrů.

Zásah volarských hasičů.Zásah volarských hasičů.Zdroj: Michal Havlík, Hasiči Volary

V pořadí druhou statisticky významnou skupinou zásahů jihočeských hasičů jsou dopravní nehody.

Zdroj: HZS JČC

Jednotky HZS Jihočeského kraje likvidovaly v roce 2021 následky 1329 nehod, kde je změna v porovnání s počtem 1418 v roce 2020 výrazná a příjemná. "Doufejme, že svědčí o zlepšujícím se trendu na jihočeských silnicích, přestože úbytek nehod byl posledních dvou letech zapříčiněn spíš omezením pohybu lidí," říká Vendula Matějů.

Zdroj: HZS JČC

Obdobný vliv pak měl covid zřejmě na počet požárů, kterých v loňském roce jihočeští hasiči uhasili 949 (rok 2020 – 1012).

Zdroj: HZS JČC

Další statistické zajímavosti roku 2021:

Hasiči u všech typů zásahů evakuovali 641 osob.

Zdroj: HZS JČC

Celkový počet všech zraněných lidí je 1651, zranění se nevyhnula ani zasahujícím hasičům – 13 profesionálů muselo vyhledat lékařské ošetření. "Smutným číslem je počet usmrcených, kterým hasičské jednotky již nedokázaly pomoci, ve statistikách evidujeme 224 usmrcených osob," říká Vendula Matějů.

Zdroj: Denik

Škoda způsobená všemi požáry se vyšplhala na hodnotu 182 000 300 korun. "Zasahovali jsme u jednoho požáru se škodou vyšší než 10 miliónů korun. Jednalo se o požár montované linky ve výstavbě výrobní haly ve Vodňanech. Zde byla škoda vyčíslena na 59 miliónů korun," přibližuje Vendula Matějů. Na druhou stranu hasiči svými zásahy uchránili majetek v hodnotě 362 892 000 korun. Nejčastějšími příčinami vzniku požáru byly nedbalostní jednání (305 požárů) a rozličné závady (203 požárů). Hasiči likvidovali nejčastěji požáry odpadů (145), dále dopravních prostředků a pracovních strojů (135) a požáry v domácnostech (132).

Zdroj: Denik

Průměrná doba od ohlášení události první jednotce po zahájení zásahu první jednotkou je 12 minut 37 sekund. Nejvíce zásahů řešily jednotky na Českobudějovicku – 2706, nejméně na Prachaticku – 972 a nejvíc zásahů bylo ve čtvrtek, nejméně v pondělí. 28x zachraňovali nebo vyhledávali osoby z vody, 6x vyprošťovali osoby z hloubek a 6x z výšek.

Zdroj: Denik

Všechny stanice HZS Jihočeského kraje jsou vybaveny automatizovaným externím defibrilátorem (AED), jako first-respondeři fungují také některé jednotky SDH obcí – dohromady jednotky defibrilátor použily ve 42 případech.

Nový přístroj na resiscutaci frymburské zásahové jednotky dobrovolných hasičů.Nový přístroj na resuscitaci frymburské zásahové jednotky dobrovolných hasičů.Zdroj: Pavel Sojka

94 zásahů vyžadovalo prostředky pro práci na vodě, 34x hasiči zasahovali ve vodě nebo pod vodou včetně zásahů potápěčské skupiny.

Dobrovolní hasiči na jindřichohradeckém rybníku Vajgar nacvičovali záchranu tonoucího, pod kterým se prolomil led.Dobrovolní hasiči na jindřichohradeckém rybníku Vajgar nacvičovali záchranu tonoucího, pod kterým se prolomil led.Zdroj: Archiv SDH

Výjimečným zásahem jihočeských profesionálních hasičů a vybraných dobrovolných jednotek bylo vytvoření odřadu, který po několik týdnů zasahoval na jižní Moravě při likvidaci následků tornáda.

Noční výjezd jihočeských hasičů na pomoc do zasažených oblastí Moravy včetně techniky.Odjezd jihočeských hasičů na pomoc do zasažených oblastí Moravy.Zdroj: archiv HZS JčK