Co vám v letos udělalo největší radost?
Na začátku roku jsme slavnostně otevřeli požární stanici ve Frymburku. Této investiční akce se účastnilo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, Jihočeský kraj a městys Frymburk. Hejtmanovi i starostovi se sluší poděkovat za to, že pro to udělali opravdu maximum. Na stanici teď sídlí naše jednotka, jednotka frymburských dobrovolných hasičů
a je zde i výjezdové místo zdravotnické záchranné služby. Myslím si, že toto integrované centrum oblasti Lipenska pomůže.
Reagovali jsme tím jednak na žalostné a nevyhovující podmínky, které jsme na stanici do té doby měli a zároveň i na to, že na Lipensku se rozvíjí cestovní ruch, v létě i v zimě. A zásahy jsou tam dost časté. Po stanici jsme dlouho volali a podařilo se nám jí dostavět v letech úspor.

Dalším velkým podnikem bylo požádání mistrovství republiky v požárním sportu. Jak ho s odstupem hodnotíte?
Z mistrovství republiky jsme měli velkou radost, 
i když to pro nás představovalo tři čtvrtě roku práce. Tým našich lidí usilovně připravoval tento sportovní svátek až do června. I nad rámec svých povinností. Přijelo přes 600 sportovců, několik stovek hostů a několik stovek diváků. Přes tisíc lidí tam bylo určitě. Počasí nám přálo, vyšly nám vstříc kraj, magistrát města i řada sponzorů. Troufnu si tvrdit, že jsme měli nejhezčí mistrovství za poslední roky, což nakonec potvrzovali i jiní.

Letos jste zvýšili počet jednotek, které mohou zasahovat 
u vážných dopravních nehod. 
Co bylo důvodem?
Předurčenost jednotek 
na dopravní nehody se týká především sborů dobrovolných hasičů. Letos jsme zvýšili předurčenost o sedm jednotek v lokalitách, které jsme měli na hranici dojezdovosti. Po dohodě se zřizovatelem, tedy starostou dané obce, a jednotkou vlastní jsme zařadili jednotku do plánu plošného pokrytí, tento plán vydala rada Jihočeského kraje. Zvýšila se tím dostupnost prvotního zásahu při dopravních nehodách v kraji. Síť jednotek, které jezdí vyprošťovat zraněné účastníky nehod se zahustila, podle mého je to dobrý počin. Reagovali jsme tím na nehodovost, která je letos z našeho pohledu tragická. Silnice jsou přetíženě a na nehodovosti je to znát. Je hodně obětí na životech a hodně nehod, při kterých zemřelo více lidí najednou. Ať už se jedná o lednovou nehodu basketbalistů na Jindřichohradecku, požár autobusu u Plané nad Lužnicí nebo nehodu nad Borkem, při níž zahynuli tři lidé.

Potkaly vás nějaké mimořádné zásahy?
Letos nás naštěstí nepotkala žádná velká plošná tragédie, jako jsou rozsáhlé povodně nebo polomy kvůli mrazu. Za to jsme samozřejmě rádi. 
V červenci sice přešly nějaké bouřky, ale nebyla to žádná tragédie. Přesto jsme se při tom trochu zapotili (smích). Společně s dobrovolnými hasiči jsme likvidovali pády stromů, ale obešlo se to bez větších materiálních škod nebo dokonce obětí na životech.

Na letošní i následující rok připadají i kulatá výročí některých vašich sborů. Je to tak?
Jednotka profesionálních hasičů z Tábora letos oslavila šedesáté výročí své činnosti. Kulaté výročí sboru jsme oslavili fiestou pro zaměstnance i hosty, mezi nimiž byli i zakladatelé jednotky. Bylo velmi milé, že přišli. Výročí samozřejmě naskakují průběžně, takže na příští rok máme „šedesátníky" dva – profesionální hasiče ve Strakonicích a Písku. Takže máme příští rok co slavit (smích).

Jaké další výhledy máte 
na příští rok?
I když se zrovna nic mimořádného neděje, připravujeme se na to, že by se mohlo dít. Jedná se nejen o vzdělávání, tréninky a soutěže, ale i o nákup techniky. V současné době ji pořizujeme zejména 
ze strukturálních fondů, což se nám vcelku daří. Už jsme těmi operačními programy reagovali na povodně i jiné živelní události.
V rámci integrovaného operačního programu průběžně modernizujeme i operační středisko. Pro další plánovací období jsme začali chystat integrovaný regionální operační program. Ten má reagovat na hrozby enviromentálních rizik. To jsou rizika, která jsou buď způsobena lidmi, ale jedná se i o silné mrazy, sněžení nebo dlouhodobá sucha. Operační program bude do roku 2020 a počítáme s tím, že z něj budeme čerpat peníze.

Na co se v příštím roce těšíte?
Jednou z věcí, která nás zajímá, je národní park Šumava a Šumava jako taková. Tím, že se otevírá lidem, zvyšují 
se zde různá nebezpečí. Proto, že jsou tam povalené stromy 
a spousta suchého dřeva, tam byla zřízena dobrovolná jednotka požární ochrany. Na jihočeské straně má jedno družstvo s velkoobjemovou cisternou. Uspořádali jsme tam dvě cvičení: pátrání po pohřešované osobě a rozsáhlý požár v první zóně národního parku, kde jsme trénovali zásah a postupy v nepřístupných oblastech.
Příští rok bude velké cvičení Zóna 2015. Jak napovídá název, vztahuje se k zóně havarijního plánování Jaderné elektrárně Temelín. My si takto periodicky ověřujeme mechanismy a postupy, které jsou stanoveny v havarijním plánu tak, abychom uměli 
reagovat na jakoukoliv mimořádnou situaci.

Bude příští rok pokračovat nábor nových příslušníků vašeho sboru?
Doplňování početních stavů jsme věnovali letošní rok, takže jsme skoro plní. Odchodovost ze sboru je minimální, každého odchozího příslušníka nahrazujeme průběžně. Jedná se o běžnou fluktuaci. Sbor hodně omládl.
Početní stavy byly navýšeny o pět tabulek, ty jsme dali do výjezdu. Co se týká techniky, tam dobíhají některé programy a startujeme nový regionální program, který bude reagovat na ta enviromentální rizika. Jinak žádné velké investiční akce na příští rok neplánujeme.