pondělí 6.20 hod. - Hasiči na jihu Čech mají za sebou o víkendu na 450 výjezdů souvisejících se silnými poryvy větru. Největší nápor již ustal, ale hasiči stále vyjíždějí k popadaným stromům. 

"Pondělí 11. března se pro jihočeské hasiče nese již v klidnějším tempu. Neznamená to, že by jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů přestaly vyjíždět k zásahům, kdy likvidují následky silného větru. Ale zásahy již nepřicházejí v takovém množství jako to bylo v nedělní podvečer a večer," přináší v pondělí ráno aktuální informace mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Od půlnoci do 5:30 hodin byli jihočeští hasiči vysláni k více než 60 vícečetným událostem. "Kromě jediného případu, kdy v Písku hasiči ukotvovali uvolněnou střechu kulturního domu, se ve všech případech jednalo o popadané stromy. Ty padaly pouze na silnice, nemáme informaci, že by stromy spadly na auta či domy," upřesnila Vendula Matějů.

Počty výjezdů jednotivých okresů od 0:00 do 5:30 hodin: Českobudějovicko - 11, Českokrumlovsko - 3, JIndřichohradecko - 22, Písecko - 8, Prachaticko - 3, Strakonicko - 5 a Táborsko - 12.

0.21 hod. - Rekapitulace: Skutečný nápor příchozích hovorů na tísňovou linku a následných výjezdů zaznamenali hasiči na jihu Čech od nedělní osmé hodiny večerní. 

Operátoři tísňových linek 112 a 150 příjímali jednu událost za druhou, hasiči profesionálních a dobrovolných jednotek byli v terénu prakticky nepřetržitě. "Od 20. hodiny do půlnoci evidujeme neuvěřitelných 180 událostí!! Vítr sužuje všechny územní odbory (okresy) Jihočeského kraje," sdělila po půlnoci mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Hasiči pokračují především v odklízení spadaných stromů, které blokují silnice a železnice.

Pád stromů na domy

Hasiči zasahovali také u případů, kdy stromy spadly na rodinné domy, např. ve Škvořeticích, nebo na osobní auta, např. v Táboře. Velmi náročné jsou pak zásahy, kdy silný vítr poškodil střechy budov. Uvolněné plechy zajišťovali hasiči na dvou budovách v Písku, dále v Táboře a Vodňanech. V obci Radomyšl pak bylo nutné upevnit uvolněný plechový domek na základové desce.

Větrem rozházené zábrany odklízeli hasiči ve Vodňanech, v Třeboni zajišťovali uvolněný bilboard, v Černé v Pošumaví zasahovali u spadlé lampy pouličního osvětlení. Plechovou boudu, kterou vítr převrátil, pak řešili hasiči v Milevsku.

U Kunžaku vítr převrátil jedoucí dodávku. Ta skončila převrácená až v poli kus od silnice.Zdroj: HZS JČ

U Kunžaku vítr dokonce převrátil jedoucí dodávku. Ta skončila převrácená až v poli kus od silnice. Řidič vyváznul bez zranění.

22. hod. - Hasiči na jihu Čech za nedělní odpoledne a večer zasahovali již u více než 130 takzvaných vícečetných událostí spojených s větrem. "Za celý víkend evidujeme již více, než dvě stovky událostí," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Zde je pár rad,
jak se chovat
při silném větru:
• Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
• Nezdržujte se v blízkosti větších stromů.
• Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).
• Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.
• Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).
• Schovejte se v budově s nenarušenou statikou. 
• Nechoďte do lesa.
• Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.
• Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.
• Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.).
• Pokud je váš život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.
Po vichřici: pokud vítr spáchá na vašem majetku velké škody, důležité je důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně.
Zdroj: HZS ČR

Výjezdy hasičů 

Od sobotního dopoledne do nedělní druhé hodiny ranní vyjeli hasiči na území Jihočeského kraje k více než pěti desítkám událostí. Za nedělní ráno a dopoledne do půl jedenácté přidali dalších 20 událostí. To nejhorší je však pořád ještě čekalo. 

V průběhu neděle pak zásahy průběžně přibývaly, ale zatím v žádném dramatickém tempu. Výstraha Českého meteorologického ústavu však varovala, že v navečerních hodinách bude od západu na východ přes území naší republiky přecházet další vlna silného větru. Jeho varování se začalo okolo 17. hodiny v Jihočeském kraji naplňovat.

"Generální ředitelství HZS ČR zároveň se zesílenou výstrahou ČHMÚ vydalo opatření, které doporučovalo navýšení početních stavů hasičů na operačních střediscích HZS krajů a zajistit adekvátní počet sloužících výjezdových hasičů na stanicích," sdělila Vendula Matějů.

Operátoři tísňových linek v navečerních hodinách začali přijímat velké množství událostí, jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů prakticky nepřetržitě řeší desítky tzv. vícečetných událostí. 

"Přesně podle výstrahy ČHMÚ vyjížděli nejdříve hasiči na západě našeho kraje, a to především na Prachaticku a Českokrumlovsku. Vítr dále postupoval k východu a zaměstnává hasiče na Českobudějovicku a Jindřichohradecku. V naprosté většině případů hasiči odklízeli spadané stromy, které blokovaly provoz na komunikacích, a to jak silnicích, tak železničních tratích," upřesnila Vendula Matějů.

Hasiči museli také v několika případech upevňovat uvolněné části střech, plachty či plechy. Odpoledne zasahovali například na Lidické třídě v Českých Budějovicích nebo v Týně nad Vltavou. Uvolněnou plachtu z bilboardu pak českobudějovická profesionální jednotka odstraňovala z obřího bilboardu u výstaviště v Českých Budějovicích, stejná jednotka pak zajišťovala plechy na střeše pivovaru Samson také v Českých Budějovicích.

V Budíškovicích na Jindřichohradecku pak narazilo do spadlého stromu osobní auto. Nehoda se obešla bez zranění.

Na Prachaticku před 20. hodinou museli hasiči ve Vitějovicích ze silnice odklízel sněhové zátarasy, které tam vítr přivál. Silný vítr pak povalil u Libínského Sedla betonový sloup. Tuto událost hasiči řeší společně s pracovníky firmy E-on.

Kalamitní stav

Aktuálně v neděli večer energetici vyhlásili kalamitní stav. Bez elektřiny je už asi 11 500 domácností. Nejvíce jsou zasaženy Českokrumlovsko a Jindřichohradecko.

Hasiči zasahovali u popadaných stromů přes cestu v Dolním Bukovsku.
Energetici kvůli silnému větru v jižních Čechách vyhlásili kalamitní stav

Neprůjezdné silnice

Okolo 22. hodiny přibyly další padlé stromy.

Nově musejí řidiči počítat s padlým stromem přes celou silnici na hlavním tahu z J. Hradce na Kunžak, a to hned před Hospřízí.

Stejná situace je u Vyššího Brodu ve směru na Studánky na Českokrumlovsku a také u Písku u firmy Vohybal.

Řádění vichru nepřestává, po 21. hodině přibývají další spadlé stromy. U Hluboké nad Vltavou do jednoho narazilo osobní auto. 

Strom tvoří překážku také v Písku v Budějovické ulici.

Rovněž v esíčku u kempu nedaleko Kolodějí nad Lužnicí jsou popadané stromy.

Po 20. hodině ve Vodňanech v ulici Radomilická vítr "přestěhoval" na silnici sněhové zábrany.

Na přeložce v Třeboni zase spadl bilboard a částečně zasahuje do silnice.

Pozor je třeba dát také u Pluhova Žďáru na Jindřichohradecku. Na silnici od Velkého Ratmírova jsou popadané stromy.

Kvůli padlému stromu je neprůjezdná silnice u Bohdalovic na Českokrumlovsku.

Neprůjezdná je od 19.30 hodin také hlavní silnice z Vimperku na Horní Vltavici. 

Po 19. hodině policisté evidovali padlý strom na silnici z Bechyně na Dražíc na Táborsku, u Oseka na Strakonicku a u Kájova na Českokrumlovsku.

Řada spadlých stromů je podle policejních informací na Jindřichohradecku, a to poblíž Skalky na sinici z Nové Bystřice na Staré Město pod Landštejnem. Další překážka je u dačického kamenolomu na silnici na Velký Pečín a také u odbočky na Dobrohošť na silnici z Dačic na Budíškovice. O kousek dál před Budíškovicemi navíc havarovalo osobní auto.

Dva padlé stromy jsou také u Volenic na Strakonicku.

První spadlé stromy hasiči odklidili v sobotu především na Českokrumlovsku již v dopoledních hodinách. Největší nápor pak jednotky zažily po 20. hodině, kdy do jedné hodiny noční vyjely k více než 40 událostem. V naprosté většině zásahů šlo o odklízení stromů spadlých na silnice. Výjimku tvoří dva zásahy, a to v Dobšicích a Dačicích, kde hasiči zajišťovali části uvolněných střech.

Varování:
Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokou pravděpodobností silného větru, který by měl začít v neděli ve 14 hodin a foukat až do rána dalšího dne. Meteorologové očekávají poškození stromů a lesních porostů nebo škody na majetku a některých budovách. Pravděpodobná jsou i další přerušení elektrického vedení. Počasí způsobí problémy se ztíženou chůzí, hrozí nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Očekávané jsou i komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu. Ve výstražných informacích meteorologové doporučují zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Nabádají k omezení pohybu venku i jízdy autem. Lidé by se neměli zdržovat se nebo parkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Neměli by ani chodit do lesa a přibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy, mají řidiči jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách odborníci vyzývají k omezení vycházení, varují před vydáváním se na túry. Zroj: chmi.cz

"Nelze říci, že by některý z okresů byl větrem zasažen více či méně," zmínila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Práce pokračují i v neděli. Od brzkých ranních hodin v neděli vyjíždějí profesionální i dobrovolné jednotky hasičů k dalším událostem, kdy likvidují následky silného větru. 

"Události na operační středisko hasičů nepřibývají v takovém tempu jako například předchozí noc, ale přibližně od půl třetí ranní museli hasiči zasahovat již u dalších dvaceti událostí. Ve všech případech se jednalo o popadané stromy na silnice a železnice, v jednom případě hasiči ve Smetanově ulici ve Vodňanech zajišťovali větrem uvolněný kryt pouličního osvětlení," upřesnila Vendula Matějů.

Počty událostí v neděli od 2:30 do 10:30: Českobudějovicko - 0, Českokrumlovsko - 2, Jindřichohradecko - 8, Písecko - 3, Prachaticko - 1, Strakonicko 2, Táborsko - 4.

V terénu jsou i energetici

V noci ze soboty 9. března na neděli 10. března poškodil silný vítr také elektrické vedení na mnoha místech. Podle vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON České republiky Martiny Slavíkové se jednalo o oblast jižních Čech a jižní Moravy. "Aktuálně evidujeme třiadvacet poruch na vedení vysokého napětí," uvedla Martina Slavíková. Celkem se omezení dodávek elektřiny týká přibližně 3 500 domácností. "Naši dispečeři i pohotovostní čety na odstranění poruch usilovně pracují již od brzkých ranních hodin. V terénu nám s opravami pomáhají i externí dodavatelé," ujišťuje.

Nejhorší situace byla v jižních Čechách. Tam v důsledku silného větru došlo k 17 poruchám na vedení vysokého napětí. Tyto problémy s dodávkami elektřiny se nyní týkají asi 2 200 domácností. "Nejvíce omezení evidujeme na Jindřichohradecku a Třeboňsku (zejména kolem Chlumu u Třeboně), ale poruchy jsou i na Písecku, Prachaticku a Táborsku," říká Martina Slavíková.

V neděli v poledne bylo aktuálně na jižní Moravě a na jihu Čech bez elektřiny podle vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON v České republice Martiny Slavíkové přibližně 5 300 domácností.

"Situace v jižních Čechách se od rána uklidnila, podařilo se nám opravit deset poruch na vedení vysokého napětí, takže v tuto chvíli je v jižních Čechách omezena dodávka elektřiny pro zhruba pět set domácností, přičemž ráno to bylo přes dva tisíce," uvedla. V terénu právě pracuje 50 zaměstnanců firmy E.ON, pro urychlení prací využívá firma k opravám i externí dodavatele. "I přes nepřízeň počasí děláme vše pro to, abychom všechny poruchy opravili během odpoledne," říká Martina Slavíková.

Během nedělního odpolednese situace na jihu Čech stabilizovala. "Dařilo se nám poruchy postupně odstraňovat. Nicméně vítr zde opět nabývá na síle, takže aktuálně přibyly dvě nové poruchy na vedení vysokého napětí. V jižních Čechách je momentálně bez elektřiny asi 1 000 domácností. Největší výpadek je na Českokrumlovsku, kde se bez elektřiny ocitlo asi 750 domácností, konkrétně jde o obce Kájov a Chvalšiny," sdělila odpoledne Martina Slavíková.

Podle sloužícího dispečera Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jana Hansela je situace již klidná. "Nejedná se o mimořádnou situaci. Další vítr by měl podle výstrahy přijít ale v odpoledních hodinách," uvedl. Situaci silničáři monitorují. "Jsme připraveni se složkami záchranných služeb vyjet," říká.

Padlé stromy zastavily i vlaky

V důsledku silného větru došlo k mimořádným situacích i na železničních tratích. Provoz byl podle Gabriely Novotné z tiskového oddělení Českých drah přerušen na trati č. 225 z Havlíčkova Brodu do Veselí nad Lužnicí a zpět.

V úseku mezi Jarošovem nad Nežárkou a Horní Cerekví a zpět je od sobotní 23 hodiny do nedělní přibližně 18. hodiny zřízena náhradní autobusová doprava.

Provoz je na stejné trase přerušen také v úseku z Jarošova nad Nežárkou do stanice Počátky-Žirovnice a řešen náhradní autobusovou dopravou.

Problémy nastaly i na trati č. 224 z Tábora do Horní Cerekve a zpět.

Mezi Dobrou Vodou u Pelhřimova a Pelhřimovem byla nedělní 9. hodinou ranní do nedělní 18. hodiny přerušena doprava. V úseku jezdí náhradní autobusová doprava.

Podle Gabriely Novotné je čas ukončení omezení pouze orientační. "Vlivem silného větru dochází k padání větví a poruchám vedení," shrnuje mluvčí situaci.

Počty výjezdů hasičů na jednotlivých okresech:

Českobudějovicko - 7, Českokrumlovsko - 8, Jindřichohradecko - 10, Písecko - 9, Prachaticko - 6, Strakonicko - 5 a Táborsko - 8.

Českobudějovicko - Hasiči na Českobudějovicku v sobotu podle mluvčí  Venduly Matějů zasahovali v souvislosti se silným větrem u 6 událostí. Spadlé stromy odklízeli v obcích České Budějovice, Koloděje nad Lužnicí, Chlumec, Neznašov, Horní Bukovsko a Mydlovary. V neděli padlý strom odklidili v obci Petříkov.

Českokrumlovsko - Silný vítr se v sobotu neobešel bez komplikací. Hasiči na Českokrumlovsku zasahovali u osmi událostí. Spadlé stromy odklízeli v obcích Slupečná, Nová Ves, Kladné, Světlík, Velešín a Český Krumlov. V Dolním Třeboníně dokonce dvakrát. Obyvatelé vsi se kvůli větru v sobotu dopoledne ocitli na nějakou dobu i bez proudu.

Ve 22.18 hodin byli profesionální hasiči ze stanice Český Krumlov a dobrovolná jednotka Velešína vysláni do Skřidel u Velešína, kde byl ohlášen požár lesa. Velešínská jednotka byla u požáru jako první a uhasila tři drobná ohniska po pálení. Profesionální jednotka se proto vrátila na základnu. Vzniklá škoda je nulová.

Prachaticko - Pět událostí si připsali na konto v sobotu hasiči na Prachaticku. Spadlé stromy odklízeli v obcích Dolní Chrášťany, Žitná, Slatina, Petrův Dvůr a Husinec. Další spadlý strom odklidili v obci Lčovice v neděli.

Strakonicko - Čtyři spadlé stromy odklízeli v sobotu hasiči také v obcích Kladruby, Závišín, Řečice a Bílsko. V Bezdědovicích, části obce Dobšice pak hasiči upevňovali části polykarbonátové střechy. 

Písecko - Hasiči na Písecku zasahovali v souvislosti se silným větrem u osmi událostí, a to u popadaných stromů v obcích Svatonice, Radobytce, Borečnice, Lažiště, Kučeř, Protivín, Branice a Sobědraž. V neděli si připsali jeden výjezd v obci Vojníkov.

Táborsko - Spadlé stromy zaměstnali v sobotu hasiče na Táborsku sedmkrát. Odklízeli je v obcích Chotoviny, Slapy, Elbančice, Záluží, Borotín, Petříkovice a Dub a v neděli v Bechyni.

Jindřichohradecko - Sedm výjezdů měli v sobotu hasiči na Hradecku. Spadlé stromy odklízeli v lokalitách Nová Ves nad Lužnicí, Nekrasín, Jindřichův Hradec, Novosedly nad Nežárkou, Nová Včelnice, Ostojkovice a Políkno. V neděli pokračovali v obcích Kostelní Vydří a Kláštěr. V Dačicích na Havlíčkově náměstí pak hasiči zajišťovali uvolněnou střechu.