Jihočeský policejní mluvčí Miroslav Doubek zmínil, že jednou z nejvážnějších nehod byl pondělní čelní střet dvou osobních aut na silnici třetí třídy ve Skalici na Táborsku. Zranění utrpěli oba řidiči a nezletilý chlapec, jednoho ze šoférů s těžkým zraněním transportoval vrtulník letecké záchranné služby na traumacentrum do budějovické nemocnice. „Druhý řidič a chlapec byli na totéž pracoviště přepraveni sanitami. Souhrnná hmotná škoda na vozidlech byla odhadnuta na částku 270 tisíc korun.

Příčina a míra zavinění nehody jsou předmětem dalšího šetření táborských dopravních policistů," doplnil Miroslav Doubek s tím, že za celý minulý týden vyjížděli policisté ke 123 nehodám. Zraněných je 74 lidí, z toho 68 lehce a šest těžce. Celkem 16 řidičů havarovalo pod vlivem alkoholu. Nejčastějšími příčinami kolizí bylo nevěnování se řízení, nedání přednosti v jízdě a nepřiměřená rychlost. Souhrnná hmotná škoda dosahuje téměř 10 milionů korun.

Hořelo i v úterýPřed 14. hodinou odpoledne museli v úterý hasiči zasahovat na poli u obce Kučeř nedaleko Milevska. Hořelo zde obilí a sláma. Požár na poli po patnácté hodině řešili hasiči i u Strunkovic nad Blanicí. Také zde vzplálo obilí a strniště na poli. Na obou zásazích se podíleli profesionální i dobrovolní hasiči.

Neméně práce měli v uplynulých dnech také jihočeští hasiči. Jejich krajská mluvčí Vendula Matějů zmínila, že profesionálové i dobrovolníci likvidovali od pátku do nedělních 18.45 hodin přes 40 požárů. Hořela auta, lesní porosty, zemědělská technika i domy. Zatímco ve statisticky průměrném dnu zasahují hasiči tak u třech až pěti ohňů denně, třeba v neděli zaznamenali 13 výjezdů a v pondělí dokonce ještě o čtyři víc. I v této oblasti jdou ekonomické ztráty do milionů korun.

II. stupeň poplachu

Mezi události s největší škodou patří třeba páteční požár lisu za 1,2 milionu korun na poli u Rapšachu na Jindřichohradecku. „Požár zničil svinovací lis kompletně. Na jeho likvidaci se podíleli profesionální hasiči ze stanice Třeboň a jednotky SDH obcí Suchdol nad Lužnicí a Rapšach. Požár zasáhl lis v plném rozsahu, naštěstí se nikam nerozšířil. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na ložisku," popsala mluvčí Vendula Matějů.

Druhý stupeň poplachu pak vyhlašovali hasiči při požáru stodoly v Kovářově na Písecku. Ta hořela v neděli odpoledne, na místě zasahovali profesionální hasiči z Milevska i dobrovolníci z Kovářova, Lašovic, Hrejkovic, Kostelce nad Vltavou a Milevska. Postupně se zde vystřídalo deset aut. Požár zasáhl stodolu o půdorysu 20 x 8 metrů, plameny zničily především střechu včetně krovu. Uvnitř naštěstí nikdo nebyl.

„Likvidace požáru trvala jednotkám několik hodin. Teprve okolo 23. hodiny odeslal velitel zásahu část jednotek zpět na základny. Před jednou hodinou ranní pak rozhodl, že na místě zůstane pouze místní jednotka dobrovolných hasičů, která bude na požářiště dohlížet až do rána. Požár není zcela uhašen, zásah stále pokračuje. Vyšetřovatel ve spolupráci s Policií ČR stanovil výši vzniklé škody předběžně na 250 tisíc korun, jako příčina vzniku požáru bude pravděpodobně stanoven atmosférický výboj blesk," dodala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.