Vybrané sbory– České Velenice (JH)
– Nová Bystřice (JH)
– Studená (JH)
– Horní Planá (ČK)
– Velešín (ČK)
– Stachy (PT)
– Chotoviny (TA)
– Mladá Vožice (TA)

Odměnou jim bude finanční zvýhodnění oproti jiným sborům a lepší vybavení, které získají od Hasičského záchranného sboru nebo prostřednictvím krajských grantů.

Hejtman Jiří Zimola vysvětlil, že úkolem dobrovolníků bude prvotní zabezpečení základních úkonů před příjezdem profesionálů. Ti totiž někdy vyrážejí na místo určení z větší vzdálenosti a u zvlášť závažných případů tak může kvůli časové náročnosti přejezdu hrozit nebezpečí z prodlení.

„Stane -li se nehoda, dispečink vysílá na místo nejbližší jednotku profesionálů 
a ve stejný okamžik uvědomí 
i dobrovolnickou jednotku.  Ta může zajistit třeba poskytnutí první předlékařské pomoci," zmínil Jiří Zimola. Zároveň dodal, že členové vybraných dobrovolnických sborů budou pro takové zásahy speciálně vyškoleni od kolegů profesionálů.

Mezi předurčené sbory patří i dobrovolní hasiči z Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Jejich velitel Martin Garhofer našemu Deníku řekl, že ve zdejší výjezdové jednotce slouží kolem třiceti lidí, nejvíc práce mívají o víkendech. V souvislosti s novým prověřením budou místní absolvovat nejprve jednodenní zdokonalovací kurz u profesionálů v Jindřichově Hradci. Ten se uskuteční 21. května 
a účastníci si na něm zopakují již dříve nabyté znalosti o zásazích u dopravních nehod.

„Školení o první pomoci míváme každý rok, takže to pro nás není nic nového. Techniku máme odpovídající, loni jsme uspěli se žádostí o dotaci na pořízení nové cisterny Tatra 815 a letos jsme získali novou dýchací techniku. Vybavení na vyprošťování máme starší, ale pro naše účely plně dostačující," vysvětlil Martin Garhofer.

Ředitel jihočeských profesionálních hasičů Lubomír Bureš  doplnil, že celý kurz má rozsah kolem 80 hodin uskuteční se ve školním a vzdělávacím středisku Hasičského záchranného sboru ČR. V první etapě se účastníci naučí práci s hydraulickým vyprošťovacím zařízením. Ta je vysoce specializovanou činností, která mimo jiné klade nároky na detailní znalost aut.

Kromě toho se absolventi seznámí s rozšířenou první pomocí. „Druhá etapa se týká vybavení pověřených jednotek. To získají buď od nás nebo z peněz obcí či zvláštního grantu kraje. Letos vše nestihnou, takže termín je do konce příštího roku," nastínil.