Mohutný požár zachvátil v noci z úterý na středu dřevěnou restauraci na hrázi rybníka Mrhal, která je přes léto oblíbeným a často vyhledávaným cílem cyklistických výletů. Likvidovaly ho tři hasičské jednotky s pěti cisternami. Kromě profesionálů z krajského města a Suchého Vrbného se na zásahu podílel i dobrovolnický sbor z Lišova. Podle mluvčí hasičů Venduly Matějů plameny objekt o půdorysu 5 x 15 metrů včetně terasy zcela zničily. Předběžnou škodu vyšetřovatelé vyčíslili na tři miliony korun. Po příčinách ohně však doposud pátrají.

„Hasiči prvotně zajistili, aby se požár nešířil dál na další objekty a porosty. Ve tři hodiny ráno velitel zásahu nahlásil na operační středisko, že požár je pod kontrolou a že síly i prostředky jsou u zásahu v dostačujícím počtu,” řekla Matějů a dodala, že úplnou likvidaci požáru hasiči nahlásili krátce před půl jedenáctou dopoledne. Poté předali požářiště majiteli a místo postupně opustili.

Budějovická policejní mluvčí Regina Tupá uvedla, že existují tři vyšetřovací verze, podle kterých mohlo ke vzniku ohně dojít. Jedná se o úmyslné zapálení, nedbalost nebo technickou závadu na eletroinstalaci. „Žádná z nich se doposud nejeví jako více či méně pravděpodobná,” zmínila Tupá. Není to přitom poprvé, co na hrázi Mrhalu hořelo. V polovině července 2006 tu v brzkých ranních hodinách chytl kiosek s občerstvením.

Při požáru tehdy vznikla škoda 200 tisíc korun a jako pravděpodobnou příčinu vzniku vyšetřovatelé označili úmyslné zapálení. Podle vyjádření spolumajitelky restaurace, která si nepřeje zveřejnit jméno, byl teď objekt v době požáru uzavřený a uvnitř se nikdo nenacházel. Událost se proto obešla bez zranění. „Hospoda je přes týden zavřená, takže tam naštěstí nikdo nebyl. Proč začalo hořet, sami netušíme. Teprve to zjišťují vyšetřovatelé a výsledky od nich ještě nemáme,” potvrdila ve středu dopoledne spolumajitelka.