V noci z pátku na sobotu, krátce před půl čtvrtou hodinou ráno, vyráželi hasiči z Tábora a Plané nad Lužnicí k požáru dvou maringotek, přestavěných na voliéry pro chov exotického ptactva.

"Vzbudili mě v půl čtvrté ráno, že u mě hoří," říká chovatel Jan Malát. Je mu sedmdesát let a exotické ptáky chová už půl století. "Začínal jsem ve dvacíti," dodává. Požárem byla zasažena celá střecha přístřešku a vnitřní prostory jedné z maringotek. Požár se přitom postupně šířil dál, a hrozilo, že shoří i druhá, na niž navazoval ještě venkovní přístřešek.

Rychlým zásahem hasičů se podařilo zachránit vnitřní voliéry druhé maringotky a uchránit tak dvanáct kusů exotického ptactva.

"Bohužel se mi 17 ptáků během požáru udusilo," upřesňuje škody Jan Malát. Celková škoda se podle předběžných odhadů pohybuje kolem 40 tisíc korun. Příčina požáru je zatím v šetření.

"Myslím si, že to bylo od elektriky. Měl jsem tam bývalou králikárnu, kde jsem choval malé kachničky. Přitápěl jsem jim tam žárovkou, tak možná, že praskla a od toho voliéra chytla," tipuje příčinu požáru chovatel.

Se svým koníčkem se ale končit nechystá. "Maringotku, která shořela, rozeberu. Tu druhou pak opravím," vysvětluje své plány do budoucna. Zásah hasiči ukončili dohašením skrytých ohnisek krátce po půl páté ráno. Chovateli ještě pomohli pochytat zbývající ptáky a přemístit je do náhradních prostor.